GeriGündem Abdullah Gül Makedonya'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Abdullah Gül Makedonya'da

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, Güneydoğu Avrupa’nın AB’ye ve NATO’ya entegrasyonunun, Türkiye’nin dış politikası açısından bölgede barış ve istikrarın kalıcı hale gelmesi için öncelikli madde olduğunu söyledi.

Makedonya’da bulunan Cumhurbaşkanı Gül, Ohri’de bugün başlayan 15. Orta Avrupa Ülkeleri Cumhurbaşkanları Zirvesi açılış toplantısında konuştu. Balkanlarda kalıcı barış ve istikrarın temininin, tüm bölgenin Avrupa’ya tam entegrasyonu için önemli bir unsur olduğunu söyledi. Bölgeyi yeniden şekillendiren değişime şahit olduklarını belirten Gül, “Fakat istikrar ve barışın bölgede kalıcı hale gelebilmesi için, her zmankinden fazla dayanışma ve anlayışa ihtiyacımız var” dedi. Kosova ve Bosna-Hersek’teki gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, bölgede reformların devamlılığı açısından Avrupa- Atlantik kurumları ve AB’ye üyeliğin de önemli bir unsur olduğunun altını çizdi.

Türkiye’nin dış politikasında Güneydoğu Avrupa’da istikrarının devamı için öncelikli maddenin bölgenin AB ve NATO şemsiyesine entegrasyonu olduğunu belirten Gül, Türkiye’nin de bu kapsamda AB’ye üyeliğinin birliği küresel bir aktör haline getireceğini ifade etti. Türkiye’nin ayrıca byük petrol ürticileri ile Avrupa arasında önemli bir enerji koridoru haline gelmeye başladığına dikkat çeken Gül, enerji güvenliği konusunun da bölge ülkeleri arasında yeni bir işbirliği kapısı açtığını hatırlattı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle