Gündem Haberleri

  Abdullah Gül Atina'da

  Hürriyet Haber
  21.10.2003 - 12:31 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan YardımcısıAbdullah Gül, beraberinde Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, işadamları ve gazetecilerden oluşan heyetle çalışma ziyareti için Atina'ya geldi. Gül'ü, Atina Elefterios Venizelos havaalanında Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu karşıladı.

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, her iki ülkede arzu ve istek olduktan sonra ilişkilerde yapılamayacak hiçbir şey olmadığını söyledi.

  Gül, Atina'da, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile düzenlediği basın toplantısında, ''Ege'nin her iki yakasındaki ülkelerşunun bilinci içindedir ki, barışçıl yollarla sorunlarını çözeceklerdir. Arzu ve istek olduktan sonra yapılamayacak hiçbir şey yoktur'' dedi.

  Her iki ülkenin de kararlılığının açık ve ortada olduğunu belirtenGül, halkların, Ege'nin barış denizi haline getirilmesi, karşılıklı ilişkilerin geliştirmesi ve iki ülke insanlarına menfaatler getirmek yönündeki arzularının hükümetleri de cesaretlendirdiğini ifade etti.

  Gül, 2000'den bu yana iki ülke ilişkilerinde epey mesafe alındığını, temasların arttığını belirterek, bunları aynı şekilde sürdürmeye davam edeceklerini söyledi. Gül, Yunanistan'daki temaslarında bu ilişkilerin bir değerlendirmesini yapacaklarını kaydetti.

  İki ülke arasında kısa sürede 20'ye yakın anlaşma imzalandığını vebüyük çoğunluğunun da şu anda uygulandığına dikkati çeken Gül, iki ülke arasında ekonomi ve turizm alanında da büyük atılımlar yapıldığını kaydetti.

  PAPANDREU: ''İKİ ÜLKE ARASINDA  YENİ BİR SAYFA AÇILDI''

  Papandreu da yaptığı açıklamada, Türkiye ile Yunanistan arasında yeni bir sayfa açtıklarını belirterek, bu ziyaretin Gül'ün Dışişleri Bakanı olarak ilk resmi ziyareti olduğuna işaret etti.

  İki ülke arasında son yıllarda artan temasların, kararlılık politikalarının bir sonucu olduğunu belirten Papandreu, iki ülkenin son 40 yıla göre çok büyük adımlar attığını kaydetti.

  Papandreu, ''Adım adım aramızdaki güveni artırdık ve birçok anlaşma imzaladık. İki ülke halklarının karşılıklı barış ve refah içinde yaşamalarının temellerini atmak zorundayız. İkili ilişkilerimiz, adım adım bazı sorunları aşmayı ve iki ülke arasında daha büyük sorunlar olmasını engellemeyi sağlıyor'' diye konuştu.

  Papandreu, bugün Gül ile yapacakları görüşmelerde Kıbrıs sorunu, Türkiye'nin AB üyelik süreci ve Türk-Yunan ilişkileri konularını ele alma fırsatı bulacaklarını kaydetti. Papandreu, ikili ve bölgesel işbirliği ile Irak sorununu da konuşacaklarını belirterek, 2004 Atina Olimpiyatları öncesinde yapılabilecek işbirliğini de değerlendireceklerini kaydetti.

  GÜL'DEN OLİMPİYAT ÖVGÜSÜ

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Yunanistan'ın 2004 Olimpiyatlarını başarıyla gerçekleştireceğinden emin olduğunu söyledi.

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, çalışma ziyareti çerçevesinde Atina'da bulunan Gül ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a helikopterle olimpiyat hazırlıklarını havadan gösterdi.

  Bakan Gül, geziden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Güzel bir fırsat oldu, sadece olimpiyat hazırlıklarını değil havadan Atina'yı görme fırsatı da bulduk'' dedi, Atina'nın her yerinde inşaat ve ilerleme olduğunu kaydetti.

  Gül, daha sonra şunları söyledi:

  ''Olimpiyatlar başarıyla yapıldıktan sonra bu tesisler geride kalacak. Bu arada Atina'yı geliştirme fırsatı da çıkmış, bu da memnun edici. Şimdiden başarılar diliyorum.''

  Papandreu da, Gül'ün davetini kabul ederek Atina'ya gelmesinden ve özellikle de olimpiyat barış bildirisini imzalayacak olmasından çok memnun olduğunu söyledi.

  Papandreu, olimpiyatların Yunanistan'da düzenlenmesinin kent ve bölgenin kalkınmasının yanı sıra bölgesel açıdan da barış ve dostluk mesajı içerdiğini kaydetti.

  GÜL, OLİMPİYAT BARIŞI BİLDİRİSİ'Nİ İMZALADI

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Atina'da Olimpiyat Barışı Bildirisi'ni imzaladı.

  Gül, bildiriyi, Türk ve Yunan tarafları arasında, iki ülkenin olimpiyatlarda hangi alanlarda işbirliği yapabileceğine ilişkin olarak, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan görüşmenin ardından imzaladı.

  Görüşmeye Gül ve Papandreu'nun yanı sıra Yunanistan Kültür Bakanı Evangelos Venizelos, Kamu Düzeni Bakanı Yorgo Floridis ve 2004 Olimpiyatları Organizasyon Komitesi Başkanı Yianna Angelopulu katıldı.

  Gül, bildirinin imzalanmasının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye'nin, Yunanistan'ın komşusu olarak, olimpiyatların başarılı olması için üstüne düşen görevler olduğunu söyledi.

  Güvenlik konuları başta olmak üzere diğer faaliyetlerde de yapılabilecek işbirliğini gözden geçirme imkanı bulduklarını belirten Gül, ''Şüphesiz ki bu faaliyetlerin, iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve turizm faaliyetlerine de çok büyük etkisi olacaktır'' dedi.

  Atina'da olimpiyatlara hazırlık alanında yürütülen çalışmaları çoketkileyici bulduğunu ifade eden Gül, iki ülkedeki olimpiyat komitelerinin incelemesinin ardından, olimpiyatlar konusunda Türkiye ile Yunanistan arasındaki işbirliğinin somut şekillerinin ortaya çıkacağını kaydetti.  
     
  PAPANDREU
       
  Yunan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu da, Türkiye ile Yunanistan arasındaki işbirliğinin, dünyadaki bütün ülkelere örnek olacağını düşündüklerini söyledi.

  Konuşmasında, olimpiyat barışı bildirisi girişimini eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile başlattıklarını hatırlatan Papandreu, Türkiye'nin katkısından büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.

  Papandreu, Gül ile Olimpiyat meşalesinin İstanbul'dan geçirilmesi konusunu görüştüklerini, bunun, iki ülkenin ilişkilerinin geliştirilmesinde özel bir payı bulunduğunu da kaydetti.

  Bu arada, basın toplantısının ardından, Olimpiyat Organizasyon Komitesi Başkanı Yianna Angelopulu, Dışişleri Bakanı Gül'e bir rozet verdi.

  STEFANOPULOS, GÜL VE UNAKITAN'I KABUL ETTİ

  Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostas Stefanopulos, çalışma ziyareti için Atina'da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile beraberindeki Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ı kabul etti.

  Görüşme, basına kapalı olarak yapıldı. Gül, ziyaretinin bundan sonraki bölümünde, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nda Olimpiyat barış bildirisini imzalayacak. İmza töreninin ardından da Türk ve Yunan heyetleri, iki ülke dışişleri bakanları başkanlığında bir araya gelecek.

  Gül, yarın sabah Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nda yapılacak, Papandreu, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Yunanistan Maliye ve Ekonomi Bakanı Nikos Hristodulakis ve iki ülkenin Merkez Bankası Başkanları ile işadamlarının yer alacağı, ikili ve bölgesel ilişkilerin ele alınacağı toplantıya katılacak.

  Toplantıdan sonra Başbakan Kostas Simitis ile biraraya gelecek olan Gül, daha sonra Atina'dan, eski Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'in cenaze törenine katılmak üzere Saraybosna'ya hareket edecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı