Gündem Haberleri

  Abdullah Gül: Artık enflasyon eksi çıkıyor

  Harun GÖKÇEOĞLU/SORGUN (Yozgat), (DHA)
  05.07.2007 - 15:51 | Son Güncelleme:

  DIŞİŞLERİ Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, 4.5 yıl önceki Türkiye ile bugünkü Türkiye arasında büyük farklar bulunduğunu belirtirken, 35 yıl sonra Türkiye'de ilk defa AKP hükümetinin enflasyonu tek rakama indirdiğini söyledi.

  Abdullah Gül, Yozgat'ın Sorgun İlçesi'nde Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkıları ile yapılan ve 20 Ekim 2006 tarihinde kalp krizi sonucu hayatını kaybeden AKP Yozgat Milletvekili İlyas Arslan'ın adının verildiği Kültür ve Sinema Salonu'nu hizmete açtı. Gül 5 bin kişiye hitaben yaptığı konuşmada, “4.5 yıl önce Türkiye nasıl bir Türkiyeydi?. 4.5 yıl önce çiftiçinin esnafın hali neydi? Burada yaşça benden çok büyük olan amcalara ağabeylere sesleniyorum. 35 yıl sonra Türkiye'de ilk defa AKP hükümetinin enflasyonu tek rakama indirdiğini hep beraber görmüyor muyuz? Eskiden bütün şu gördüğümüz dükkanlarda her gün camlarda fiyat yükselmiyor muydu? Artık Türkiye'de enflasyon eksi çıkıyor. Önceden enflasyondan hep canavar diye bahsederlerdi. Ama simdi sizlere canavarın nasıl öldüğünü AKP hükümeti gösteriyor” dedi.

  Kendilerinden önceki DSP, MHP ve ANAP'tan oluşan koalisyon hükümetinin kendilerine bile faydası olmadığını belirten Abdullah Gül, “Kendilerine dermanı olmayanların millete dermanı olmasını nasıl beklersiniz” diye sordu. Gül, daha önceden yol, fabrika, hastane ve okul yapılmadığını belirtirken, “Ama 4.5 yıl içinde yaptıklarımız ortada. Tarım meselesine gelince. Onların iktidar olduğu 2002 yılında sadece 6 bin 500 tane traktör satıldı. Geçen sene ise tam 42 bin traktör satıldı. O zamanki faizleri hatırlayın. Ziraat Bankası yüzde 49 faiz veriyordu, simdi ise sadece yüzde 7 ile 13 arasında faiz veriyor” dedi.

  Kuraklık nedeniyle çiftçilerin zararını karşıladıklarını belirten Abdullah Gül, hükümetleri döneminde herkesin istediği hastaneye gidebildiğini, ilaçları ise eczanelerden alabildiğini söyledi. Gül, “Okullar açıldığında çocuklarınızın kitabı önceden masalarının üstüne koyuluyor muydu? Konulmuyor muydu? Şimdi kitaplar parasız dağıtılıyor mu, dağıtılmıyor mu? Ama bunlar eskiden olmazdı. Eskiden sadece zam yaparlardı zam. Önceden doğalgaz diye bir şey var mıydı, yok muydu? Şimdi bütün evlere bizim sayemizde dağıtılıyor. Bizden önceki hükümet sadece dedikodu yaparak vakit harcadı. Birbireleriyle uğraşarak hizmet olmuyor ki. Bundan önce niye hiç kimse çifçiye mazot yardımı yapmayı düşünmedi? 4 milyon ton kömürü her yıl fakire devlet dağıtmaya başladı. Bu kararı kim verdi? O yörenin ileri gelenlerinin oluşturduğu heyetler verdi” diye konuştu.

  CUMHURBAŞKANLIĞINI KONUŞMAMIZDAN RAHATSIZ OLANLAR VAR

  Türkiye'de olup bitenleri nedense milletin unutmasını isteyenlerin bulunduğunu belirten Abdullah Gül, “Cumhurbaşkanlığını konuşmamızdan rahatsız olanlar var. Nedense bu konuyu milletin konuşmasını istemeyenler var. Nedense olup bitenleri milletin unutmasını isteyenler var. Değerli hemşerilerim, olup bitenler kesinlikle unutulmaz. Çünkü Türkiye açık bir toplum. Türkiye 30-40 yıl önceki Türkiye değil. Şimdi olup biten her şeyi sizler takip ediyorsunuz. Onun için bu olup bitenlerin tabi ki farkındasınız. Vurmaya hiç gerek yok. Siz vurmadan da onlar bu meydanları izliyor, hiç merak etmeyin. Ama bu meydanlara gelemiyorlar, gelebilmek için haklı olmak gerekir, haklı. Halkın gönlünde yer tutmak gerekir, yer tutmak. Meydanlara çıkmaya AKP'den başka kimsenin yüzü yok. Halka gitmekten kaçınıyor onlar. Çankaya benim değil, bütün milletlimizin olacak. Bütün halka açık olacak. Sadece Türkiye'nin belli cevrelerine değil, tüm millete açılacak” dedi.

  Gül, koalisyon hükümetlerinin Türkiye'ye yük olmaktan başka bir şey getirmediğini belirten Abdullah Gül, “Bunu en iyi sizler bilirsiniz. Türkiye'de kargaşa varsa, herkes birbiriyle uğraşırsa hizmet yapılmaz. Siz bize devam dediğiniz süre içinde biz de hizmete devam edeceğiz. Milletin iradesini her şeyin üstünde olduğunu göstereceğiz. Milletin iradesini küçük görenler 22 Temmuz'da cevapların çok iyi alacaktır. Ben de sizin milletvekiliniz olarak gereğini yapacağım. Bakın Yozgat'a son altı ay içinde üç, Sorgun'a ise ikinci gelişimiz. İnşallah seçim sonrasinda da geleceğim. Ha kayseri, ha Yozgat, ha sorgun. Hiçbir fark yok benim için” dedi. Gül daha sonra helikopterle Kırşehir'e geçti.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı