Gündem Haberleri

  ABD'nin son icadı: Elvis

  CNN
  16.08.2012 - 14:03 | Son Güncelleme:

  ABD'nin sınır güvenliği, karşısındaki kişilerin yalan söylediğini tespit edebilen sanal görevli Elvis'ten sorulacak.

  Arizona Üniversitesi ile ABD Gümrük ve Sınır Koruma Dairesi (CBP) tarafından geliştirilen bu bilgisayarın adı aslında AVATAR kısaltmasıyla bilinen Gerçek Zamanlı Doğruluk Tespitleri Otomatik Sanal Ajanı ama tasarlayanlar ona kısaca Elvis diyor.

  Elvis üzerindeki sensorlar aracılığıyla yolcuların sorgulama karşısında gösterdikleri alışılmadık fizyolojik tepkileri tarıyor.

  Arizona Üniversitesi’nden Doug Derrick, “İnsan fizyolojisinde değişimler arıyoruz. İnsanların tespit edemedikleri bu anormalliklerin tespitinde büyük başarı sağladık” dedi.

  İSTEĞE BAĞLI KULLANILIYOR

  Elvis şu an Arizona-Meksika sınırındaki Dennis DeConcini sınır kapısında deneniyor.

  CBP sözcüsü Bill Brooks, projenin henüz çok başlarında olduklarını ve şu aşamada AVATAR’ın tamamen kişilerin rızasıyla kullanıldığını söyledi./images/100/0x0/563d46a4f018fb32c8ee41ba

  AVATAR’dan geçmek isteyen yolcular, ATM görüntüsündeki bilgisayarla yaklaşık beş dakikalık bir görüşme gerçekleştiriyor. Derrick, bu süreci, “Bir insanla konuşur gibi konuşuyorsunuz ve size sorulan sorulara evet ya da hayır diyorsunuz” diye anlattı.

  Derrick, “İnsanlar, söylenen yalanı yüzde 54’lük bir oranla yakalamayı başarıyor. Biz ise laboratuvarlarımızda yaptığımız çalışmalarda yüzde 90’a varan bir başarı yakaladık” diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı