Gündem Haberleri

  ABD'nin Pakistan'la ilgili istihbarat raporları, güvensizliği gösteriyor

  Hürriyet Haber
  03.09.2013 - 10:35 | Son Güncelleme:

  ABD istihbaratının Pakistan'a aslında pek de güvenmediği, İran veya Kuzey Kore hakkında olduğu kadar Pakistan hakkında da istihbarat topladığı ortaya çıktı.

  ABD istihbaratının 52 milyar istihbarat dokümanı içinde El Kaide, Kuzey Kore ve İran'la ilgili binlerce bilginin bulunduğunu kestirmek zor değil. Ancak bu istihbarat bilgilerinin içinde, ABD'nin 'sözde' müttefiki Pakistan'a da aynı yoğunlukta bir ilgi gösterildiği ortaya çıktı.

  Washington Post gazetesinin haberine göre ABD istihbarat birimlerinin 178 sayfalık 'Kara Bütçe' isimli özeti, ABD'nin Pakistan'ın nükleer silahları üzerindeki gözetiminin arttığını, kimyasal ve biyolojik silahlarla ilgili gizli endişelerinin çoğaldığını gösteriyor. Özet metinde ayrıca, CIA tarafından terörle mücadele için kullanılan kaynakların sadakati de değerlendiriliyor.

  Gazetenin haberine göre ABD'nin 'müttefiki' olarak gösterdiği Pakistan'la ilgili endişeleri o kadar yoğun ki nükleer programının güvenliğiyle ilgili korkuları, ABD'nın "Pakistan ve diğerleri" diye dünyayı ikiye ayırmasına bile neden oluyor.

  ABD son 12 yıl içinde Pakistan'da 26 milyar dolar yardımda bulundu. Bu yardımların amacı, terörle mücadele konusunda işbirliği yapmak ve üslkenin istikrara kavuşmasını sağlamaktı. Usama bin Ladin öldürüldü, El Kaide'nin etkisi zayıfladı. ANcak ABD'nin Pakistan'da özellikle insansız hava araçlarıyla varlığı azalmadı. 2011'de Pakistan'ın ABD Büyükelçisi olarak görev yapan Huseyin Hakkani, Washington Post'ta yer alan yorumunda bu durumu şöyle açıklıyor:

  "Amerikalılar gözetleme imkanlarını artırıyorsa bunun tek bir anlamı var; güvensizlik şimdi güvenin yerini aldı."

  İstihbarat raporlarında, Pakistan'da tespit edilen birçok insna hakları ihlali de yer alıyor. Ancak ABD yönetimi, Pakistan ile zaten yıpranmış olan ilişkisini tamamen bozmamak için bu ihlallerin hiçbirini gündeme getirmedi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı