Gündem Haberleri

  ABD'nin Libya Büyükelçisi Bingazi'de öldürüldü

  Hürriyet Planet
  13.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Libya'nın Bingazi şehrindeki ABD Konsolosluğu'na düzenlenen saldırıda, ABD Büyükelçisi Chris Stevens ve üç elçilik çalışanı hayatını kaybetti. Havasızlıktan boğulduğu belirtilen Stevens’ın son anlarında çekilen fotoğrafı, 20 Ekim 2011'de isyancılar tarafından öldürülen Libya eski diktatörü Muammer Kaddafi'nin hafızalara kazınan görüntüsünü akıllara getirdi.

  Büyükelçi Stevens ve elçilik çalışanlarının, öfkeli Libyalıların, İslam'a hakaret içerdiği iddia edilen bir filmi protesto etmek için dün gece Bingazi'deki ABD Konsolosluğu'na gerçekleştirdiği saldırı sırasında hayatını kaybettiği bildirildi.

  ABDnin Libya Büyükelçisi Bingazide öldürüldü KADDAFİ'NİN ÖLMEDEN ÖNCEKİ SON GÖRÜNTÜLERİ / WEB TV

  Stevens'ı tedavi eden Libyalı doktor, Associated Press'e yaptığı açıklamada, ABD'li Büyükelçi'nin, saldırganların çıkardığı yangının neden olduğu dumandan boğularak öldüğünü söyledi. Doktor Ziyad Ebu Zeyid, Libyalılar tarafından Bingazi Tıp Merkezi'ne getirilen Stevens'ı hayata döndürmek için 1.5 saat uğraştığını ama başaramadığını belirtti.

  AFP haber ajansının geçtiği fotoğraflarda, ağır yaralı olarak binadan taşınan Büyükelçi Stevens'ın vücudunda yanıklar olduğu gözlenmişti.

  ABDnin Libya Büyükelçisi Bingazide öldürüldü

  Stevens'ın bu görüntüleri yaralı olarak hastaneye taşınırken çekildi.

  İKİSİ VURULARAK ÖLDÜRÜLDÜ

  Libya'da ve Mısır'daki Selefiler, ABD'de yaşayan İsrail doğumlu bir Yahudi olan Sam Bacile tarafından çekilen ve Hz. Muhammed ile İslam'a hakaret ifadeleri içerdiği belirtilen bir kısa filmi protesto etmek için Kahire'deki ABD Büyükelçiliği'ne saldırmış, Bingazi'de de konsolosluk binasını ateşe vermişti.

  Libya İçişleri Bakan Yardımcısı Venis el Şerif, konsolosluk binasına yönelik saldırının ardından ABD'li personelin güvenli bir eve götürüldüğünü ancak bu evin "her nasılsa militanlar tarafından bulunduğunu" söyledi.

  Şerif, öldürülen ABD'lilerden ikisinin, evdekilerin Amerikan askerlerince tahliye edilmeye çalışılması sırasında çıkan çatışmada vurularak hayatını kaybettiğini belirtti.

  10 LİBYALI GÜVENLİK GÖREVLİSİ ÖLDÜ

  Libya'nın BM Temsilci Yardımcısı İbrahim Dabbaşi, ABD Konsolosluğu'nu hedef alan saldırıda, ABD'li yetkililerin yanı sıra 10 Libyalı güvenlik görevlisinin öldüğünü, bazılarının da yaralandığını söyledi.

  Dabbaşi, Libya hükümetinin saldırıdan sorumlu olanları adalet karşısına çıkarmaya kararlı olduğunu sözlerine ekledi.

  ABDnin Libya Büyükelçisi Bingazide öldürüldü AFGANİSTAN O FİLM İZLENMESİN DİYE YOUTUBE’U KAPATTI

  ABDnin Libya Büyükelçisi Bingazide öldürüldü ABD'NİN DİPLOMATİK MİSYONLARINA SALDIRI

  BİNGAZİ KONSOLOSLUĞU SALDIRGANLARIN HEDEFİ OLDU / FOTO GALERİ

  ABDnin Libya Büyükelçisi Bingazide öldürüldü

  CHRISTOPER STEVENS KİMDİR?

  Büyükelçi J. Christopher Stevens, ABD Dışişleri Bakanlığı’nda görevli bir kariyer diplomatıydı. Mayıs 2012’den itibaren ABD’nin Trablus Büyükelçisi olarak görev yapan Stevens, daha önce de iki kez bu ülkede hizmet vermişti.

  Stevens, Mart 2011 - Kasım 2011 arasında Libya Ulusal Geçiş Konseyi Özel Temsilcisi olarak, görev yapmıştı. 5 Nisan 2011’de bir Yunan kargo gemisiyle Libya’ya gidip, Kasım ayına kadar burada kalmıştı. Misyonu geçiş konseyiyle güçlü ilişkiler kurmak ve Kaddafi rejimine karşı çarpışan grupların yapısını anlamaktı.

  Stevens, 2007 – 2009 yılları arasında da Büyükelçi Yardımcısı olarak Libya’da bulunmuştu.

  Mayıs 2012’de büyükelçilik görevine başlamadan kısa bir süre önce ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan bir videoda Stevens, “Libya halkının ayağa kalkıp haklarını talep etmeleri beni çok heyecanlandırmıştı. Şimdi başladığımız bu işe devam etmek, ABD ile Libya arasında güçlü bir bağ kurarak Libya halkının amaçlarına ulaşmasına yardım etmek üzere geri dönüyorum” demişti.

  Libya dışında Kudüs’te, Şam’da, Kahire’de ve Riyad’da görev yapan Stevens, bir Ortadoğu uzmanı olarak tanınıyordu. Washington’da da İran ve Yakın Doğu İlişkileri bürolarında görev yapan Stevens, Arapça ve Fransızca biliyordu.

  Stevens, 1979'da öldürülen Afganistan Büyükelçisi Adolph Dubs'tan sonra görevi başında öldürülen ilk ABD'li büyükelçi oldu.

  STEVENS'IN VÜCUDUNDA YANIKLAR GÖZLENDİ / FOTO GALERİ

  PROTESTOCULARA MÜDAHALE / WEB TV

  ENSARU'Ş ŞERİA GRUBUNUN SALDIRISI

  Libya İçişleri Bakan Yardımcısı Venis eş-Şerif, ABD'nin Bingazi Konsolosluğu'na düzenlenen saldırının, “Ensaru'ş  Şeria” adlı grup tarafından gerçekleştirildiğini bildirdi.

  Olayla ilgili ayrıntı veren Şerif, grubun konsolosluğa roket saldırısı düzenlediğini, ardından konsolosluktaki güvenlik güçleriyle saldırganlar arasında  silahlı çatışma yaşandığını belirtti.

  Christopher Stevens'ın, normal şartlarda ABD'nin Trablus'taki Büyükelçiliği'nde bulunması gerektiğine işaret eden Şerif, büyükelçinin teftiş  amacıyla Bingazi Konsolosluğu'nu ziyaret ettiğini bildirdi.

  'İSYAN'A YARDIM ETMİŞTİ

  California doğumlu 52 yaşındaki Büyükelçi Christopher Stevens, Libya’yı ABD Dışişleri kadrosu içinde en iyi tanıyan diplomatlardan biriydi. Fas’ta öğretmenlik yaparken Afrika kültürüne hayran kalıp diplomasiye adım atan Stevens, 21 yıl süren kariyerinde Kudüs, Şam, Kahire ve Riyad’da görev yapmıştı.

  ABD, Kaddafi rejimiyle onyıllar boyu kestiği ilişkilerini onarmak üzere 2007’de bu ülkede büyükelçilik açmaya karar verdiğinde, Trablus’a gelerek burada görev yapmaya başlayan üç üst düzey ABD diplomatından biri Stevens olmuştu. İyi düzeyde Arapça ve Fransızca konuşabilen Stevens, Libya iç savaşı sırasında Kaddafi karşıtı isyana destek vermek üzere özel misyonla yeniden bu ülkeye gelmiş, geçtiğimiz mayıs ayında da yeni Libya’da ABD’nin Trablus Büyükelçisi olarak atanmıştı.

  SALDIRI PLANLI MIYDI?

  Obama yönetimi, Bingazi’deki saldırının önceden planlanmış olabileceğini düşünüyor. Washington, istihbarat raporlarının kesin bir yargıya izin vermediğini ancak Kahire’dekinin aksine buradaki olayların planlı olma ihtimalini yüksek görüyor. Buna göre örgütlü bir grup ya böyle bir kargaşanın çıkması için bekledi ya da hatta protestoları kendileri organize etti.

  Öte yandan Libya’nın Ankara Büyükelçisi Abdürrezzak Muktar, Stevens’ın öldürüldüğü saldırı için, “Libya İçişleri Bakanlığı, saldırının, eski İstihbarat Başkanı Abdullah es-Senussi’nin Libya’ya iade edilmesine tepki olabileceği
  ihtimali üzerinde duruyor” dedi.

  Kaddafi döneminin istihbarat başkanı Senussi, geçen hafta Moritanya tarafından Libya’ya iade edilmişti.

  BİRAZDAN ÖLEBİLİRİM

  Saldırıda ölen ABD’li diplomat Sean Smith’in olaydan hemen önce internetteki bir forumda “bu gece ölebileceğini” yazdığı öğrenildi. Smith’in forumdaki arkadaşlarına binanın dışındaki olaylardan söz ettiği ve son sözlerinin de “Ateş ediyorlar” olduğu kaydedildi.

  OBAMA'DAN KINAMA

  ABD Başkanı Barack Obama, ABD Konsolosluğu'nu hedef alan saldırıyı, “Mümkün olan en sert ifadelerle” kınadı.

  Obama ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Beyaz Saray'da kameraların karşısına geçerek açıklama yaptı.

  Obama, bu "hain saldırıyı düzenleyenlerin adalete teslim edilmesi için" Libya hükümetiyle çalışacaklarını dile getirerek, saldırıyı yapanların kesinlikle adalet önüne çıkarılacağını ifade etti.

  Bu saldırının ABD ile Libya arasındaki bağları kırmayacağına değinen Obama, saldırıdan sonra Libyalıların büyükelçilik yetkililerine yardım ettiğini, Stevens'ı hastaneye götürdüklerini belirtti.

  ÖNLEMLERİ ARTIRDI

  Saldırıda ölen dört ABD’linin “Amerika’nın özgürlük, adalet ve dünyadaki diğer ülkelerle kurdukları ortaklığı sürdürme kararlılığının bir sembolü” olduğunu belirten Obama, dini inançlara hakaret edilmesine karşı olduğunu ancak böylesi bir “anlamsız şiddet”i de kabul edemeyeceğini söyledi.

  Obama, yaptığı açıklamada, “Libya’daki personelimizin güvenliğinin desteklenmesi ve dünyanın her yerindeki diplomatik misyonlarımızın güvenliğinin artırılmasını desteklemek için tüm gerekli kaynakların kullanılması emrini verdim” dedi. 

  ABD 50 ASKER GÖNDERDİ

   

  Associated Press'e konuşan ABD'li yetkililer, Libya'daki Amerikan diplomatik misyonlarının güvenliğinin sağlanması için iyi eğitimli 50 deniz piyadesinin yola çıktığını söyledi.

  Ölen ABD'lilerin cenazeleri ise Bingazi Uluslararası Havaalanı'na götürüldü. Cenazelerin önce Libya'nın başkenti Trablus'a oradan da Almanya'da bulunan bir ABD üssüne transfer edileceği belirtildi.

  Stevens'ın kısa bir ziyaret için Trablus'tan Bingazi'ye gittiği öne sürülmüştü.

  DEMPSEY'DEN O RAHİBE RİCA

  ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Kuran yakma fanatiği ABD'li rahip Terry Jones'u telefonla bizzat aradı ve "filme verdiği desteği gözden geçirmesini rica etti."

  LİBYA HÜKÜMETİ KADDAFİ YANLILARINI SUÇLADI

  İçişleri Bakan Yardımcısı Şerif düzenlediği basın toplantısında saldırıdan Muammer Kaddafi yanlılarını sorumlu tuttu.

  Şerif, “Saldırıda RPG’ler kullanıldı. Bu da bunları kötüye kullanan bazı güçler olduğunu gösteriyor. Bu kişiler eski rejimin kalıntılarıdır” diye konuştu.

  Libya Cumhurbaşkanı Muhammed Yusuf el Magarif de bu tarz bir saldırının İslam'a yakışmayacağını belirterek "Amerikan halkından ve tüm dünyadan" özür diledi. Magarif, saldırıyla ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi.

  Dün akşamdan bu yana yaşanan gelişmeler üzerine Libya Genelkurmay Başkanı Yusuf el Menguş da Türkiye ziyaretini yarıda keserek Trablus’a döndü. 

  DÜNYADAN TEPKİLER

  * NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen: “Böyle bir şiddet asla meşru gösterilemez. Libya Cumhurbaşkanı’nın kınama ve özründen memnuniyet duyuyorum.”

  * İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague: “ABD için üzücü bir gün. Büyükelçi Stevens’ın ve arkadaşlarının hayatını kaybetmesinden dolayı üzüntülüyüz. Bu olay bize, diplomatların karşı karşıya olduğu tehlikeleri anımsatmaktadır.”

  * Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert: “Hükümetimiz Libya ve Mısır’daki Amerikan diplomatik misyonlarına karşı düzenlenen saldırıları en sert şekilde kınıyor. Bu tür bir şiddet asla bir siyasi tartışma, bir siyasi eylem yöntemi olamaz.”

  * Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande: “Şiddetle kınıyoruz. Fransa, Libyalı yetkililerden, bu iğrenç ve kabul edilemez suçun aydınlatılması için ne gerekiyorsa yapılmasını talep etmektedir.”

  * İtalya Başbakanı Mario Monti: “Acımasız saldırıyı sonuna kadar kınıyorum. Ülkenin yeni rejiminin baş aşağı edilmesini engelleme yolundaki hiçbir çabadan taviz vermeyeceğinden emin olduğumuz yeni demokratik Libya hükümetini desteklemeyi sürdüreceğiz.”

  * Vatikan Sözcüsü Federico Lombardi: "Müslüman inançlıların hassasiyetlerine yönelik haksız saldırı ve provokasyonların ciddi sonuçları ortadadır."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı