Gündem Haberleri

  ABD'nin Kuzey Kore'deki 'stratejik sabrı' sınavdan geçiyor

  Washington Post
  28.05.2010 - 00:30 | Son Güncelleme:

  Obama yönetimi yetkilileri Kuzey Kore'ye uyguladıkları politikayı 'stratejik sabır' olarak nitelendiriyor. Buna göre Pyongyang diyalog için ilk hamleyi yapacak ancak karşılığında hiçbir taviz alamayacak.

  ABD Başkanı Barack Obama görevine başladığı günden bu yana, Kuzey Kore balistik füzeler test etti, ikinci nükleer bomba testini düzenledi, ABD’li gazetecileri gözaltına aldı ve bir Güney Kore gemisini batırdı.    

   

  Bu hafta içinde ise Güney Kore’nin yardımı ve ticareti kestiği Pyongyang, Güney ile tüm ilişkilerini durdurduğunu ve Birleşmiş Milletler'dem (BM) yaptırım kararı çıkarsa daha sert eylemlerde bulunabileceği uyarısı yaptı.

                   

  STRATEJİK SABIR POLİTİKASI

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Çarşamba günü yaptığı Güney Kore ziyaretinde stratejik sabır politikasının altını bir kez daha çizdi. ABD’li yetkililer ise, Clinton’ın Kuzey Kore’ye yönelik nükleer silahsızlanma görüşmelerini yeniden başlatma çalışmalarını askıya aldığını belirtti.

   

  Analistler ise, Obama yönetiminin benimsediği stratejinin gündemi Kuzey Kore’nin belirlemesini sağlayacağı konusunda endişeli. ABD ve müttefiklerinin Pyongyang’ın eylemlerine sürekli tepki vermesi, Kuzey Kore ile tansiyonun düşürülmesi ve diplomatik ilişkilerin geliştirilmesine çok az fırsat tanıyor.

   

  ABD eski Başkanı Bill Clinton yönetiminde yer alan Susan Kirk, benimsenen politika ile Obama yönetiminin Pyongyang tarafından tekrar kandırılmak istemediğini ancak Kuzey Kore ile olumlu gelişmeler olsa bile güven sorunu yaşanacağını belirtti.

   

  Obama yönetimi, eski Başkan George Bush döneminde Kuzey Kore’ye karşı benimsenen tavırla hiç uyuşma göstermedi. Bush, terörü destekleyen ülkeler listesinden çıkardığı Kuzey Kore’ye yasadışı kaynaklar aktardı. Bu yaklaşım Japonya ve Güney Kore ile ilişkileri zedelediği için, Obama Tokyo ve Seul’a daha titiz yaklaşım sergilemek zorunda kaldı.

   

  Yakın dönemde gergin olan ABD-Japonya ilişkilerinin Güney Kore’de yaşanan gelişmelerden dolayı düzelmesi, Çin’in de ABD’ye olan ilgisini artırmasına neden oldu. Buna rağmen, bir ABD’li yetkili Pekin’in Güney Kore’ye destek vereceği düşünülmesine rağmen Pyongyang ile olan uzun süreli ittifakını bir kenara atmayacağını savundu.

   

  İLİŞKİLER NEREYE VARACAK

  Kore uzmanı Gordon Flake, stratejik sabır politikasının sert bir yaklaşım olduğunu ve Kuzey Kore’nin beklenen sabrı gösteremeyebileceğini belirtti.

   

  Önümüzdeki haftalarda Kuzey Kore’nin ABD-Güney Kore denizaltı tatbikatına ve olası BM yaptırımlarına olumsuz bir tepki vermesi bekleniyor. Her iki durumda da gösterilecek tepki mevcut gerginliği yükseltebilir ve beklenmedik gelişmeler doğurabilir.

   

  Kuzey Kore’nin dış politikada yakın zamanda sergilediği tavır, yerine oğlunuı geçirmek isteyen Kim Jong Il’in iç politika hesaplarıyla bağlantılı olabilir. ABD’li analistler ise, Kuzey Kore’nin gösterdiği tepkiyle hem yeni lider için destek toplamaya çalıştığını, hem de geçen yıl kaybedilen bir deniz çatışmasının öcünü aldığını düşünüyor.

   

  ABD’nin çıkarması gereken ders Kuzey Kore’yi her zaman arz ettiği tehlikeyi göze alarak değerlendirmek gerektiği olabilir. Ancak Kuzey Kore ikinci dereceden önem teşkil eden bir konu olmayı kabul etmek istemiyor gibi görünüyor.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı