Gündem Haberleri

  ABD'nin finansal sağlığı için şeffaflık şart

  NYT
  24.05.2010 - 12:12 | Son Güncelleme:

  ABD’de son dönemde yaşanan gelişmeler, müşterilerine karşı pozisyon alıp, kâr eden bankalar, spekülatif yatırımcılar zayıf finansal düzenlemelerin felakete yol açtığını herkese gösterdi. Ülkenin finansal sağlığı için düzenleyici kurumların daha net roller üstlenmesi ve daha şeffaf bir piyasa gerekiyor.

  Bu yüzden bankacıların yoğun lobi çalışmalarına ve Cumhuriyetçilerin muhalefetine rağmen, Senato’nun finansal reformu en sonunda onaylaması Washington hükümeti ve ABD halkı için iyi bir haber oldu.  

   

  Bu reformun finans sistemini düzeltip düzeltmeyeceği bilinmiyor. Ancak bir çok şekilde bu reform ihtiyaç duyulan değişikliklere yanıt verecek gibi görünüyor.

   

  Yine de Senato ve ABD Kongresi liderleri, önümüzdeki günlerde reform yasasının en son halini tartışmak için bir araya geldiklerinde, paketin eksik noktalarını tamamlamak zorunda kalacak.

    

  Ancak ABD’deki siyasi çatışma sona ermekten çok uzak. Perşembe günü piyasalarda büyük düşüşler görüldüğünde, finansal reforma karşı çıkanlar, bu düşüşü reform paketinin olası olumsuz etkisiyle bağdaştırdı. Cuma günü piyasalar toparlansa da iddialar devam etti. Muhalefet ise çözüm bulunması gereken bir çok konu olduğuna dikkat çekti.

   

  RİSKLİ TÜREV PİYASA

  Bugüne kadar yeterli bir düzenlemeden geçmeyen trilyonlarca dolarlık türev piyasayı kontrol altına hiçbir zaman kolay olmadı. Senato’dan geçip, Temsilciler Meclisi’ne gönderilen reform yasasında, birçok türev ürünün geri ödenmeme riski karşısında, üçüncü bir kaynak tarafından sigortalanması isteniyor.

   

  Bu öneride de bazı açıklar bulunuyor. Düzenleyicilerin gerektiği gibi yapılan türev ürün işlemlerini durdurma ya da iptal etme hakkı yok. Temsilciler Meclisi düzenleyici kurumlara daha fazla yetki verse de yasa tasarısının son şeklinde daha açık kurallar olması gerekiyor.

   

  BATMAYACAK KADAR BÜYÜK

   

  Hem Senato hem de Temsilciler Meclisi, batmaları ihtimalinde, bütün bir finans sistemini etkileyebilecek şirketler için net bir yol haritası çıkarmak istiyor. Bu hamledeki hedef, şirketlerin batmaları durumunda, faturayı masum vergi mükelleflerinden çok gerçek sorumlulara çıkarmak olarak belirtildi.

   

  Finansal ürünlerin tüketicilerinin bu reformla birlikte, aldatıcı kredi işlemlerine karşı korunma altına alınması bekleniyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı