Gündem Haberleri

  ABD'nin diplomatik misyonlarına saldırı

  Hürriyet Planet
  12.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'nin Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan büyükelçiliğine ve Libya'nın Bingazi şehrindeki konsolosluğuna aşırı İslamcı gruplarca saldırı düzenlendi. Bingazi'de bir ABD'li diplomat ölürken, saldırıların ikiz kulelere yönelik 11 Eylül terör eyleminin yıldönümüne denk gelmesi dikkati çekti.

  Kahire Büyükelçiliği'ne saldıran aşırı muhafazakar Selefi grupların, ABD'de yaşayan İsrail doğumlu bir Yahudi olan Sam Bacile tarafından çekilen ve Hz. Muhammed ile İslam'a hakaret ifadeleri içerdiği belirtilen bir kısa filmi protesto ettiği bildirildi.

  AP'nin ulaştığı Bacile, tepkiler nedeniyle saklanmakta olduğunu belirtti.

  ABD BAYRAĞINI İNDİRİP, YAKTILAR / WEB TV

  Bacile, “İslam kanserdir” derken filminin dini kınayan provokatif bir siyasi tavır olmasını hedeflediğini belirtti. Bu filmle “İslam’ın kusurlarını dünyaya gösterip vatanına yardımcı olmak istediğini” de sözlerine ekleyen Bacile, 100’den fazla Yahudi’nin desteğiyle 5 milyon dolara hazırlandığını ifade etti.

   

  Filmin YouTube’da yayınlanan 13 dakikalık fragmanında amatör oldukları belli bir grup insan “Hz. Muhammed hakkındaki gerçekleri açıklıyoruz” iddiasıyla bir dizi hakareti arka arkaya sıralıyor. Müslümanlar ise haydut olarak nitelendiriliyor.

  ABD BAYRAĞI ATEŞE VERİLDİ

  Görüntülerin ortaya çıkmasının ardından Kahire Büyükelçiliği'nin önünde toplanmaya başlayan göstericiler, daha sonra büyükelçiliğin duvarlarına tırmandı, binadaki ABD bayrağını gönderden indirerek yerine üzerinde Arapça Kelime-i Tevhid yazılı siyah bir bayrak astı. Protestocular ayrıca ABD Büyükelçisi'nin sınır dışı edilmesi yönünde sloganlar attı.

  Bir büyükelçilik yetkilisi CBS News'e yaptığı açıklamada, güvenlik görevlilerinin göstericilere ateş açtığını belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland ise Mısır makamlarıyla birlikte düzeni yeniden sağlamaya çalıştıklarını belirtti.

  PROTESTODAN KARELER

  ABDnin diplomatik misyonlarına saldırı

  Kahire'deki ABD Büyükelçiliği önündeki göstericilerden birinin Fenerbahçe forması giydiği görüldü.

  LİBYA'DA DA KONSOLOSLUĞA SALDIRDILAR

  Bingazi'de bulunan ABD konsolosluğu da söz konusu filmi protesto eden öfkeli kalabalıkların hedefi oldu.

  Protestocular konsolosluk binasını ateşe verirken gördü tanıkları, binada önemli hasar olduğunu ifade etti.

  BİR ABD'Lİ ÖLDÜ

  Libya İçişleri Bakanlığı'ndan Vanis el Şerif saldırganların önce havaya ateş açtığını sonra da binaya hücum ettiğini ancak olay sırasında içeride kimse olmadığını söyledi.

  Buna karşın ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Bingazi'deki konsolosluğa düzenlenen saldırıda bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin öldüğünü doğruladı.

  Clinton, yaptığı yazılı açıklamada, saldırıyı şiddetle kınayarak, Libya'daki Amerikalıları korumak için ilave desteği koordine etmek için Libya Cumhurbaşkanı Muhammed Yusuf el Magarif'i aradığını bildirdi.

  LİBYA CUMHURBAŞKANI DA KINADI

  El Magarif'in de saldırıyı kınadığını, taziye dileklerini ilettiğini ve hükümetinin tam işbirliği göstereceği sözünü verdiğini belirten Clinton, açıklamasında şunları kaydetti:

  “Bazıları, bu hain davranışı, internette yayınlanan kışkırtıcı materyale yanıt olarak haklı göstermeye çalışıyor. ABD, diğerlerinin dini inançlarına leke sürmeye dönük tüm kasıtlı girişimlerin karşısındadır. Dini hoşgörüye olan bağlılığımız, ülkemizin ilk kurulduğu zamanlara kadar uzanmaktadır. Ancak şunu açıkça ifade edeyim, bu türden şiddet eylemlerinin hiçbir haklı gerekçesi yoktur”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı