GeriGündem ABD'nin belalıları Morales ile Chavez buluştu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'nin belalıları Morales ile Chavez buluştu

Bolivya'da yapılan devlet başkanlığı seçimini kazanan sosyalist Evo Morales, çıktığı dünya turu çerçevesinde Venezuela'nın başkenti Caracas'a geldi.

Caracas'ta havaalanında Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez ve Venezuellalı bakanlar tarafından karşılanan Morales, yaptığı açıklamada, “Neo-liberalizm ve emperyalizme karşı mücadeleye kendilerinin de katıldığını” belirterek, “Yeni bir çağdayız, yeni bir milenyumdayız, imparatorluğun değil halkın milenyumu” dedi.

“Sosyal ve ekonomik sorunları çözmek için buradayız” diyen Morales, “Bu hareket sadece Bolivya'da yok; Küba'da Fidel (Castro) ve Venezuela'da Hugo (Chavez) sol siyasetler ve sosyal hareketlerde zaferler kazanıyorlar. Bolivya'yı, Latin Amerika'yı değiştireceğiz” diye konuştu. Chavez de Morales ile planladığı sosyal reformlar ve enerji konusunu görüşeceklerini belirterek, “Şer ekseninin ne olduğunu biliyorsunuz. Washington; onlar şer ekseni ve onların dünyada tehdit eden, işgal eden, öldüren ve suikast düzenleyen müttefikleri. Biz hayır eksenini oluşturuyoruz” diye konuştu.

Bolivya'da 18 Aralık'ta yapılan seçimlerde yüzde 50'den fazla oy alan, 22 Ocak'ta göreve gelecek olan Morales'in, Venezuela'dan sonra İspanya ve Fransa'yı ziyaret etmesi bekleniyor. Chavez ve Morales, Küba ile ittifak yaparak ve Latin Amerika'da ABD'nin serbest piyasa politikalarına alternatif olarak sol bütünleşmesini teşvik ederek ABD hükümetiyle ters düşmüşlerdi. Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ABD'nin bölgedeki etkisine karşı koymak için, Güney Amerikalı ortaklarıyla çok sayıda enerji ve ticaret anlaşmaları imzalamıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle