Gündem Haberleri

  ABD'nin başkentinde askeri üste silahlı saldırı

  Hürriyet Planet
  16.09.2013 - 20:25 | Son Güncelleme:

  ABD'nin başkenti Washington'da bir donanma üssünde silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda şimdiye kadar en az 6 kişinin öldüğü, 8 kişinin de yaralandığı bilgisi geldi.

  Associated Press ajansı, Donanma Deniz Sistemleri Komuta Karargahı'nda düzenlenen silahlı saldırıda en az altı kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Olay yerinden daha önce gelen haberlerde de 8 kişinin yaralandığı bildirilmişti. AFP ajansı, olay yerindeki yetkililere dayanarak yaralılardan ikisinin polis olduğunu duyurdu.

  SALDIRININ ARDINDAN ÇEKİLEN KARELER

  AP, federal güvenlik birimlerinden aldığı bilgiyedayanarak saldırıyı gerçekleştirenlerden birinin öldüğünü duyurdu.

  Olayın ardından konuşan ABD Donanma Komutanı Ray Mabus, şokta olduğunu söyledi ve "Dualarımız kurbanlar ve aileleriyle birlikte" dedi.

  "DÖRDÜNCÜ KATTAN ATEŞ AÇTI"
  AP, görgü tanıklarının ifadesine dayanarak silahlı bir kişinin dördüncü kattan, en alttaki kafeteryada oturan insanların üzerine ateş açtığını duyurdu. Ajansın haberine göre saldırı sırasında binada 3 bin kişi vardı.

  ABD Donanması'ndan yapılan açıklamada, "Acil durum personeli olay yerine intikal etti ve üsteki personel için 'olduğunuz yere sığının' emri verildi" denildi. Yerel polis ve FBI bölgeyi sararken, helikopterler de havadan destek verdi.

  Saldırganın kendisini bir odaya kapattığı ve kapının arkasına barikat kurduğu bildirildi.

  ABD'DE DONANMA ÜSSÜNE SALDIRI

  Washington Post'un haberine göre donanma binasındaki saldırıyı gerçekleştiren üç saldırganın biri etkisiz hale getirildi. Diğer iki saldırganın ise hala binada olduğu belirtilirken, donanma sözcüsü yaptığı açıklamada birden fazla saldırgan olduğu bilgisini doğrulayamadığını açıkladı.

  Amerikan Donanması Twitter hesabından yapılan açıklamada, saldırıda birkaç kişinin yaralandığı doğrulandı.

  Washington'ın güneydoğusundaki Bolling Hava Üssü de silahlı saldırının ardından kapatıldı.

  Federal Havacılık Kurulu Washington'daki Reagan Ulusal Havaalanı'ndan yapılan uçak seferleri bir süre için askıya alındıktan sonra yeniden başlatıldı.

  Ayrıca olayın ardından Washington'daki altı devlet okulunun kapılarını kapattığı bildirildi.

  DONANMA BÜTÇESİNİN DÖRTTE BİRİ
  Donanma Deniz Sistemleri Komutası, donanmanın beş sistem komuta biriminin en büyüğü. Tüm donanmanın bütçesinin dörtte biri buraya gidiyor.

  Burada donanmanın gemileri, denizaltıları ve muharebe sistemleri inşa ediliyor.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı