Gündem Haberleri

  ABD'nin 5 büyük yayıncısından Google'a dava

  Hürriyet Haber
  20.10.2005 - 11:03 | Son Güncelleme:

  ABD'nin önde gelen 5 yayınevi, internetin en büyük arama motoru Google'a karşı, kitapların internette yayımlanmasını engellemek için dava açtı. New York'taki ABD Bölge Mahkemesi'nde açılan dava dosyasında davacılar, McGraw-Hill Cos. Inc, Pearson Plc's Pearson Education, Penguin Group, Viacom Inc's Simon & Schuster ve John Wiley & Sons Inc. olarak görülüyor.

  Dava dosyasında, Google'ın telif hakkı sahiplerinden izin almaksızın kitabın tamamını tarayamayacağı; taradığı takdirde yayıncının telif hakkını ihlal edeceği öne sürülüyor.

  Amerikan Yayıncılar Birliği Başkanı Patricia Schröder, telefonla yaptığı açıklamada, “Google kopya edebilirse, bunu herkes yapabilir” dedi. Schröder, böyle bir durumda isteyenin kütüphaneye giderek seçtiği kitapların dijital kopyalarını çıkarabileceğini anlattı.

  Hukuk uzmanları, Google ile yayın endüstrisi arasındaki anlaşmazlığın, aralarında müzik, filmler ve yeni kitapların bulunduğu medyanın dijital olarak kopyalanması savaşında yeni bir cephe oluşturmaya başladığını kaydediyorlar.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı