Gündem Haberleri

  ABD'nin 4'üncü çeyrek büyüme rakamaları revize edildi

  Bloomberg
  28.02.2011 - 16:52 | Son Güncelleme:

  ABD ekonomisi dördüncü çeyrekte geçen yıla kıyasla yüzde 2.8 oranında büyüdü. Büyümenin daha önce tahmin edilen yüzde 3.2 oranından daha düşük gelmesine, eyaletlerin harcamalarını azaltmaları etki etti.

   Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor          

   

  Washington’dan yapılan açıklamada, gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSİYH) geçen ay yapılan tahminlerden yüzde 3.2 büyümesi beklendiği belirtildi.

   

  ABD’liler, vergi kesintilerinin devam etmesiyle ceplerine daha fazla para koyduklarından, harcama yapma konusunda daha rahatlar. Ancak Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da patlak veren politik krizlerin petrol fiyatlarını yükseltmesi ve yerel yönetimler ve eyaletlerin harcamalarını kesmeye devam etmesi, ABD ekonomisinin büyümesi için riskler doğuruyor.

   

  İtalyan UniCredit bankasının New York merkezli Küresel Araştırmalar Birimi Başkanı Harm Bandholz, “Tüketici harcamaları ve stoklar, şu andaki çeyrekte ABD ekonomisinin büyümesine en büyük katkıyı gerçekleştirecek” dedi.

   

  2010 yılı boyunca, dünyanın en büyük ekonomisi yüzde 2.8 oranında büyürken, bu son beş yılda görülen en yüksek rakam olarak dikkat çekti. Ekonomi 2009’da, yüzde 2.6 oranında daralmıştı.

   

  Ekonomistlerse, dördüncü çeyrekte yüzde 3.3 oranında bir GSİYH artışı ön görmüştü.

   

  Büyüme rakamlarının açıklanmasının ardından, vadeli işlemlerde borsalar gün içindeki yükselişlerini sürdürdü. ABD’nin gösterge endekslerinden Standard & Poor’s 500 endeksi yüzde 1’e yakın değerlendi.

   

  *Bu yazı Bloomberg’de “U.S. Economy Grew 2.8% in Fourth Quarter, Revised From 3.2%” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet

   

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetEkonet

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı