Gündem Haberleri

  ABD'li tarihçi McCarthy: Ermeni soykırımı olmadı

  Ankara
  21.03.2005 - 13:08 | Son Güncelleme:

  CHP’nin davetlisi olarak Türkiye’ye gelen ABD’deki Louisville Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Justin McCarthy, Ermeni soykırım iddialarıyla ilgili olarak, "Yaşanalar bir savaştı, savaşta başkaldırılara karşı olanlara hükümet reaksiyon verdi. Asla soykırım değildi" dedi.

  Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili önemli araştırmalar yapan Prof. Dr Justin McCarthy, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a genel merkezdeki makamında nezaket ziyaretinde bulundu.

   

  Ziyarette Bilim Yönetim Kültür Platformu (BYKP) Başkanı İsmail Cem, Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ve eski diplomat ve İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ da bulundu.

   

  "TEZLERLE TARİHİ YANILGI DÜZELECEK"

   

  Baykal, bugünden itibaren Türkiye’de çalışmalarına başlayacak McCarthy’nin nüfus ve göç tarihi üzerine önemli çalışmalar yaptığını anımsattı. McCarthy’nin Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili araştırmalarının aydınlanma için önemli olduğunu vurgulayan Baykal, "McCarthy’nin açıklamaları ve tezleriyle bir büyük tarihi yanılgının düzeleceğini geniş kamuoyuna duyurma fırsatı sağlayacağız. Soykırım iddialarıyla ilgili olarak, artık tartışma zemininden bilimsel araştırma zeminine çekmeyi amaçlıyoruz" dedi.

   

  "SOYKIRIM DEĞİL SAVAŞ"

   

  Konuşmasını "yanlış anlaşılabileceği" gerekçesiyle İngilizce olarak yapan McCarthy, soykırım iddialarının yaşandığı dönemde savaş yaşandığına dikkat çekti. McCarthy, "Yaşananlar bir savaştı, savaşta başkaldırılara karşı olanlara hükümet reaksiyon verdi. Asla soykırım değildi" dedi.

    

  Justin McCarthy 26 Mayıs’a kadar Türkiye’de kalacak. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde yuvarlak masa toplantısına katılacak olan Prof. Dr. McCarthy, TBMM,Bilkent ve Marmara Üniversitesi’nde birer konfans verecek. Ayrıca McCarthy’nin onuruna TBMM Başkanı Bülent Arınç, Şükrü Elekdağ ile Prof. Dr. İhsan Doğramacı da ayrı ayrı birer yemek verecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı