Gündem Haberleri

  ABD'li strateji uzmanlardan İran'a saldırı planı

  LONDRA (A.A)
  12.02.2006 - 11:33 | Son Güncelleme:

  İngiliz Sunday Telegraph gazetesi, Amerikalı strateji uzmanlarının, nükleer silah yapmasını engellemek amacıyla başvurulacak son çare olmasına karşın İran'a saldırı planları hazırlamakta olduğunu yazdı.

  ABD'den alındığı belirtilen bir istihbarata dayanılarak birinci sayfadan verilen haberde, Amerikan Merkez Komutanlığı ile komutanlığın strateji planlayıcılarının, “bir (askeri) operasyon için lojistik meseleler üzerinde çalıştığı ve hedefleri belirlediği” öne sürüldü.

  Haberde, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in sekreteryasıyla irtibat içinde olan strateji uzmanlarının, İran'ın nükleer silaha sahip olma isteğinden vazgeçirilmesi için diplomatik yolların tükenmesi halinde askeri bir seçeneği etüt ettikleri ileri sürüldü ve Savunma Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkilinin, “Bu, basit ve olası askeri değerlendirmeden daha fazla bir şey. Bu sorun son aylarda büyük bir öncelik kazandı” sözlerine yer verildi.

  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, dün yaptığı bir açıklamada, Batılı ülkelerin nükleer malzeme hakkından İran'ı mahrum etmek istemeye devam etmesi halinde, üstü örtülü bir biçimde İran'ın nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşmasından çıkma tehdidinde bulunmuştu.

  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) da ay başında İran'ın nükleer dosyasını BM Güvenlik Konseyi'ne taşınmasına karar vermişti. Buna cevaben İran, UAEK'ya uranyum zenginleştirme faaliyetlerine yeniden başlama kararı aldığını bildirmişti. ABD ise İran'ın “tehdit politikasını” kınamıştı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı