Gündem Haberleri

  ABD'li sözcüden Adana açıklaması

  AA
  08.09.2013 - 01:29 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, ABD'nin Adana Konsolosluğu'ndaki aciliyet gerektirmeyen personelin ayrılmasıyla ilgili, bunun Lübnan'daki gibi ayrılma "talimatı" değil, "izni" olduğunu, bu nedenle de aciliyeti olmayan personelin ayrılıp ayrılmaması konusunda kararlarını kendilerinin vereceğini söyledi. Harf, “Peki spesifik olarak Suriye ile alakalı bir tehdide yönelik bilginiz var mı?” sorusuna ise “Hayır” yanıtını verdi.

  Harf, günlük basın toplantısında, Lübnan'daki büyükelçilik ile Adana'daki konsolosluktaki aciliyet gerektirmeyen çalışan ve ailelerinin geri çekilmesi konusunun Suriye ile alakalı olup olmadığına yönelik soru üzerine, Suriye dahil bölgedeki tansiyonun bu kararda rol oynadığını kaydetti.

  ABDli sözcüden Adana açıklaması

  ABD savaş hazırlığında: Adana'yı terk edin

  Harf, "Suriye de diğer bölgesel tansiyon da rol oynadı" dedi.

  "Peki spesifik olarak Suriye ile alakalı bir tehdide yönelik bilginiz var mı?" sorusu üzerine Harf, "Hayır" yanıtını verdi.

  Harf, Türkiye ile ilgili seyahat uyarısıyla ilgili olarak, bunun ayrılma talimatı değil, "izni" olduğunu, bu nedenle de aciliyeti olmayan personelin ayrılıp ayrılmaması konusunda kararlarını kendilerinin vereceğini bildirdi. Harf, Lübnan'da ise ayrılma "talimatı"nın verildiğini kaydetti.

  "Kongre'nin, kredibilitemizin sorgulanmasına izin vereceğini düşünmüyoruz"

  Harf, ABD Başkanı Barack Obama'nın Kongre'den Suriye rejimine yönelik askeri güç kullanma talebiyle ilgili olarak da gereken oyu alacaklarına inandıklarını belirterek, "Kongre'nin onaylamayarak, Amerika'nın kredibilitesinin sorgulanmasına izin vereceğini düşünmüyoruz" diye konuştu.

  Harf, Kongre ve yönetimin birlik içinde karar almasının ülkeyi daha güçlü kılacağını belirtti.

  Bir soru üzerine Harf, ABD olarak diğer ülkelerle daha çok temas halinde oldukça ve istihbarat birimlerinin bulguları paylaşıldıkça, Obama'nın kararına desteğin de arttığını ifade etti.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı