Gündem Haberleri

  ABD'li Nasdaq'a güçlü bir ortak aranıyor

  WSJ
  28.02.2011 - 13:11 | Son Güncelleme:

  Konuya yakın kaynakların Wall Street Journal’a yaptıkları açıklamalara göre, Nasdaq OMX Group, aynı anda hem CME Group Inc.’le hem de IntercontinentalExchange Inc.’le görüşmeleri sürdürerek verilecek ortaklık tekliflerini yükseltmeyi amaçlıyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor   

   

  Bu ay başında Nasdaq'ın rakibi NYSE Euronext’in Deutsche Börse AG tarafından yaklaşık 10 milyar dolara satın alınacağının açıklanmasının ardından Nasdaq rekabette güç kaybetmemek için yollar aramaya başlamıştı. Zira eğer anlaşma hayata geçirilirse Nasdaq bu ikilinin ortaklığının yanında çok küçük kalacak.

   

  Elektronik şirketlerinin işlem gördüğü Nasdaq’ın ortak arayışındaki amacı Deutsche Börse-NYSE Euronext anlaşmasını bozacak alım gücüne tek başına sahip olmaması.

   

  Kaynaklar, CME'nin de ICE'nin de Nasdaq’la güç birliği yapma konusunda kesin bir karar vermediklerini ifade etti. ICE yöneticilerinin ortaklık ihtimaline daha sıcak baktığı belirtildi. CME’nin ise birçok satın alma senaryosunu değerlendirdiği ancak an itibariyle bir hamle yapmak istemediğine karar verebileceği belirtildi.

   

  Nasdaq yetkililerinin Deutsche Börse teklifini yumuşatsa bile başarılı olacaklarına karar vermeden hareket etmeleri beklenmiyor. Kararın bir-iki hafta içinde açıklanacağını söyleyen konuya yakın kaynaklar Nasdaq’ı takip eden hisse notlandırma kuruluşlarının onayının sağlanabilmesi için anlaşmanın 11-12 milyar dolar civarında olması gerektiğini ifade etti.

   

  Nasdaq ve ICE sözcüleri konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçınırken, CME sözcüsüne ulaşılamadı.

   

  Wall Street Journal'da yayımlanan "Nasdaq Looking for a Partner" başlıklı haberden derlenmiştir.

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet

   

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetEkonet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı