Gündem Haberleri

  ABD'li konuklara iftar yemeği

  Hürriyet Haber
  08.10.2005 - 22:17 | Son Güncelleme:

  Giresun Belediye Başkanı Hurşit Yüksel, Giresun'a ziyaret amacıyla gelen Cafritz ile Washington DC Belediye Başkanı'nın eşi Diana Williams onuruna Entegre Sosyal Tesisleri'nde iftar yemeği verdi. Cafritz, yemekte yaptığı konuşmada, Türkiye'deki en önemli şeyin, bütün ülkeyi bir arada tutan bazı değerler olduğunu belirtti.

  Atatürk'ün bütün milleti bir arada tuttuğunu ve ülkeye ilham veren tarihi bir lider olduğunu ifade eden Cafritz, “Tarihi lideriniz Atatürk'ün, her okulda, restoranda, otelde, evde, her yerde resimleri var. Amerika'da ülkeyi böyle bir arada tutabilen büyük, tek bir ilkeler bütünlüğü bulunmamaktadır. Bizim tarihimizde örnek göreceğimiz böyle bir liderimiz yok” dedi.

  Cafritz, Türkiye'de çocukların çok küçük yaştan itibaren, zengin ya da fakir ayrımı gözetilmeksizin Atatürk'ün değer ve ilkeleriyle büyütüldüğünü kaydederek, şunları söyledi:

  “Bu şekilde yetişen çocuklarınız, Türk ruhunun şekillenmesine yardımcı oluyorlar. Bunun yanı sıra çok büyük özgürlükleriniz, büyük bir demokrasiniz var. Atatürk'ten daha mikro seviyeye indiğimizde, Atatürk kavramından daha aşağıya indiğimizde, yapılan araştırmaların büyük bir kısmı gösteriyor ki okullar değerler bütünlüğü çerçevesinde kurulmuştur. Bu bütünlük çerçevesinde bütün çocuklar bir arada olacağı için okul görevini daha iyi yerine getirebilecektir. Çünkü, Atatürk'ten dolayı çocukların kendilerini adayabilecekleri şey ve hedefler bütünü bulunuyor. Tüm ülkede siz buna sahipsiniz. Bu, her okulda var. Biz sadece bazı okullarda buna sahibiz.”

  Türkiye'nin globalleşme sürecine bir ulus olarak girdiğini belirten Cafritz, şöyle devam etti:

  “Bu globalleşme süreci tamamıyla Türkiye'nin ekonomik paradigmalarını değiştiriyor. Bu çok önemli bir şey ama Türkiye kendi kültürünü ve ruhunu kaybetmemeli. Türkiye, dünya vatandaşı olabilmek ve globalleşen dünyada lider olabilmek için kendi özünü kaybetmemelidir. AB'nin gölgesi altında da kendini kaybetmemelidir. ABD'nin bile gölgesinde yaşamaması gerekmektedir. ABD ile Türkiye ne kadar birbirine yakın olursa olsun, kendisine güvenmelidir. Türk olmaktan gurur duyacak şekilde yaşamalı ve varolmalıdır. Dünyaya sahip olduğu şeyleri vermeli, dünyadan da ihtiyacı olan şeyleri almalı, ancak olduğu gibi kalmalıdır.”

  Belediye Başkanı Yüksel ise Giresun Belediyesi ve Washington DC'nin kardeş şehir olma çalışmalarının bir başlangıcı olarak bu yemeği düzenlediklerini söyledi.

  Washington DC ile kardeş şehir olmaktan şeref duyacaklarını vurgulayan Yüksel, “Kardeş kent olduğumuzda, Giresun'un en büyük caddesine Washington Caddesi ismini koyacağız. Türkiye her zaman ABD'nin yanında olmuş bir ülkedir. Bundan sonra da olmaya devam etmekteyiz. İç politikamızda ABD'den örnek alacağımız çok şeyler vardır. ABD'yi ziyaretimizde yapılaşma ve şehircilik olarak buradan esinleneceğiz” diye konuştu.
  Yemeğe, Vali Yardımcısı Muammer Aksoy, İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Mehmet Özkan, Emniyet Müdürü Ahmet Tekin Akın ve bazı davetliler de katıldı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı