Gündem Haberleri

  ABD'li komutandan PKK sözü

  CNNTÜRK/Ankara
  09.09.2005 - 15:12 | Son Güncelleme:

  ABD'li gerenal Jones, terör örgütü PKK'ya karşı mücedelede bilgi ve Türk ve Amerikalı subay değişimine gideceklerini bildirdi.

  Ankara'da temasları kapsamında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile görüştükten sonra açıklamalarda bulunan Jones, küresel terörle mücadeleyi ele aldıklarını söyledi.

   

  Türkiye'nin teröre karşı verdiği mücadeleyi desteklediklerini belirten ABD'li komutan, "TSK ile elimizdeki bilgilerin çok hızlı el değişiminin sağlandığı bir çalışma içine gireceğiz. Görülmemiş bir işbirliği içindeyiz" diye konuştu.

   

  Jones, "Türk kamuoyunun ABD'nin PKK ile mücadele ettiğine dair inancının olmadığının" hatırlatılması üzerine de şunları söyledi:

   

  "Kamuoyunun terörizmle mücadele edildiğine inanıyor olması önemlidir. Türkiye ile ABD'nin bu mücadeledeki işbirliğinden olağanüstü gururluyum. Kuzey Irak'taki sorun, Irak'ta egemen devleti de içine alan bir durumdur. Bu bölgenin geleceği, Türkiye, Irak ve yardım edebildiği kadarıyla ABD tarafından çözülecektir. Sorun büyüktür. Bir araya gelmemiz, buna verdiğimiz önemin büyüklüğünün göstergesidir. Bu aynı zamanda, mücadelenin gerçek, içerikli, kararlı ve başarı ile sonuçlanacağına dair güvencenin bir sembolüdür."

   

  OPERASYON TARİHİ VERMEDİ

   

   

  TSK ile işbirliğinin pekiştirildiğini söyleyen Jones, Orgeneral Jones, PKK'ya karşı operasyonla ilgili herhangi bir tarih vermedi. Jones, PKK ile mücadelede Türkiye'ye adres olarak "Egemen Irak Devleti"ni gösterirken, ABD'nin de terör örgütüyle mücadelede "yapabildiği kadar yardımcı olacağını" söyledi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı