Gündem Haberleri

  Abdi İpekçi'nin silah arkadaşı Kore gazisi vefat etti

  Hilmi DUYAR/BALIKESİR, (DHA)
  11.02.2011 - 12:00 | Son Güncelleme:

  BALIKESİRLİ Kore Gazisi, suikaste kurban giden Abdi İpekçi’nin Kore’deki silah arkadaşı Ömer Faruk Özen, 79 yaşında solunum yetersizliğinden yaşamını yitirdi.

  Balıkesir Muharip Gaziler Derneği’nin üyesi, Birleşmiş Milletler Madalyası sahibi Özen, solunum yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi. İki çocuk babası Ömer Faruk Özen için Zağnospaşa Camii’nde kılınan öğle namazından sonra askeri tören yapıldı. Tören’e Balıkesir’deki muharip gaziler, Ömer Faruk Özen’in yakınları ve arkadaşları katıldı. Özen Başçeşme Mezarlığı’nda toprağa verildi. Gazi Özen’in emekli astsubay oğlu Turhan Taner Özen, sayıları çok az kalan gazilerimizin birer birer aramızdan ayrıldığını vurgulayıp, "Kalan gazilerimize sahip çıkalım" dedi.

  Eşi Sümbül Özen, hayat arkadaşının 4 yıl askerlik yaptığını belirterek "Askerlik yıllarında da Balıkesir’de de sosyal yaşantısı çok parlak bir insandı. Bize ve çocuklarına hep iyiyi, hep güzeli, hep doğruyu, hep dürüstlüğü öğretti. Her işte başarılıydı. Vahi Öz ve Gazanfer Özcan gibi tiyatro sanatçılarıyla çalışmış. Abdi İpekçi ile neler yaptıklarını anlatırdı. Amerikalı sanatçılar Kore’ye geldiğinde, Bop Hope’un, Marilyn Monroe’nun arasında olmuş" diye konuştu.

  SEVİLEN BİR KİŞİYDİ

  Balıkesir’de, Sağlık- İş Sendikası eski yöneticilerinden, tiyatro sanatçısı Ömer Faruk Özen 1951 yılında, Kore’ye giden 2’nci kafilede yer aldı. Corman’da Cemal Madanoğlu komutasında muharebe esnasında patlayan mayından sıçrayan şarapnelin başına çarpmasıyla yaralandı. Tokyo’da hastanede 2 ay tedavi görüp iyileştikten sonra arkadaşlarından ayrılmak istemedi ve tekrar savaş alanına döndü.

  1979 yılında suikaste kurban giden gazeteci Abdi İpekçi ile Kore’deki birliğinde tanıştı, silah arkadaşı oldu. Amerikan askerlerine moral vermeye gelen Bop Hope ve Marilyn Monroe ile tanıştı. Kore’deki birliğinde herkes tarafından sevilen Ömer Faruk Özen, Balıkesir’e döndüğünde de atılganlığı, sıcakkanlılığı, yardımseverliği, girişimciliği ile kısa sürede pek çok kişiyle dostluk kurdu.

  Sağlık- İş Sendikası Balıkesir Şubesi’nin kurucuları arasında yer aldı, yöneticilik ve başkanlık yaptı. 2000 yılında Kore Cumhurbaşkanı Kim Dae Jung’tan teşekkür mektubu aldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı