Gündem Haberleri

  Abdest nasıl alınır? Diyanet bilgisi

  Hürriyet Haber
  21.06.2017 - 17:36 | Son Güncelleme:

  Abdest nasıl alınır sorusu, namaz ibadetini gerçekleştirmek isteyen Müslümanlar ve henüz bu ibadetle yeni yeni tanışan çocuklar tarafından araştırılıyor. Abdest nasıl alınır sorusuna yanıt arayan vatandaşlar, konuyla ilgili detayları Diyanet İşleri Başkanlığı kaynaklarından öğrenmek istiyor. İşte, Diyanet'in yapmış olduğu abdest nasıl alınır sorusunun detaylı açıklaması

  Abdest nasıl alınır sorusuyla ilgili bilgilendirici bir içerik hazırlayan Diyanet İşleri Başkanlığı, detayları internet sitesi üzerinden yayımladı. İşte, abdest nasıl alınır sorusuyla ilgili detaylı bilgiler

  1) Önce kollar dirseklerin yukarısı na kadar sıvanır, sonra "Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya" diye niyet edilir. Ve "Eûzü billahi mineşşeytanirracîm, Bismillahirrahmanirrahîm" okunur.

  2) Eller bileklere kadar üç kere yıkanır. Parmak aralarının yıkanmasına dikkat edilir. Parmaklarda yüzük varsa oynatılıp altının yıkanması sağlanır.

  3) Sağ avuç ile ağıza üç kere ayrı ayrı su alınıp her defasında iyice çalkalanır.

  4) Sağ avuç ile buruna üç kere ayrı ayrı su çekilir.

  5) Sol el ile sümkürülerek burun temizlenir.

  6) Alında saçların bittiği yerden itibaren kulakların yumuşağına ve çene altına kadar yüzün her tarafı üç kere yıkanır.

  7) Sağ kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır. Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.

  8) Sol kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır. Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.

  9) Eller yeni bir su ile ıslatılır. Sağ elin içi ve parmaklar başın üzerine konularak bir kere meshedilir.

  10) Eller ıslatılarak sağ elin şehadet parmağı ile sağ kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın dışı; sol elin şehadet parmağı ile sol kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın arkası meshedilir.

  11) Elleri yeniden ıslatmaya gerek olmadan geriye kalan üçer parmağın dışı ile de boyun meshedilir.

  12) Sağ ayak üç kere topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir.

  13) Sol ayak topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir.

  Abdest bitince ayakta ve kıbleye karşı “Kelime-i Şehadet” okunur.

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı