Gündem Haberleri

  AB'den Türkiye'ye kuş gribi yardımı

  Hürriyet Haber
  30.01.2006 - 14:49 | Son Güncelleme:

  AB Komisyonu, kuş gribiyle mücadele için Türkiye'ye verilmesi planlanan yaklaşık 8,5 milyon avroluk kaynağın mart ayında serbest bırakılabileceğini bildirdi.

  AB Komisyonu'nun günlük olağan basın toplantısında konuşan sözcü Philip Tod, katılım öncesi fonlardan sağlanacak bu paranın serbest bırakılması için genişlemeden sorumlu üye Olli Rehn'in çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.
  İngiltere'nin Weybridge kentinde bulunan AB Referans Laboratuvarı'ndaki incelemede KKTC'de H5N1 virüsünün tespit edildiğini hatırlatan Tod, AB Komisyonu'nun görevlendirdiği iki veterinerin dün Kıbrıs'a ulaştığını ve çalışmalarına başladığını ifade etti.

  AB Komisyonu sözcüsü Tod, “Kuş gribi AB'ye sıçradı diyebilir miyiz?” sorusunu ise “Kuş gribi Kıbrıs'ta 'Kıbrıs hükümeti'nin kontrolünün olmadığı bölgeye sıçradı diyebiliriz” şeklinde cevapladı.

  Bu arada kuş gribi virüsünün AB'ye yakınlığı ve kuş sürülerinin yaklaşan bahar göçü dikkate alınarak, kümes hayvanlarının aşılanması için üye devletlere izin verileceği belirtiliyor.

  AB Komisyonu yetkilileri, yeni şartlar karşısında yeni yaklaşımların gerekli olduğunu vurgulayarak, üye devletlerin başvurması halinde, şimdiye dek sadece acil durumlar karşısında verilen aşılama izninin önlem almak kapsamında da uygulanabileceğine dikkat çekiyorlar. 
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı