Gündem Haberleri

  AB'den Türkiye'ye kuş gribi desteği

  BRÜKSEL (AA)
  14.10.2005 - 21:10 | Son Güncelleme:

  AB Komisyonu, kuş gribine karşı mücadele konusunda Türkiye ve Bulgaristan'ın AB'den destek istediğini, bu desteğin sağlanması için temasların sürdürüldüğünü açıkladı.

  Komisyon sözcüleri, Komisyon'un sağlık ve tüketicinin korunmasından sorumlu üyesi Markos Kipriyanu'nun Türk hükümeti yetkilileriyle diyalog halinde olduğunu, ne tür destekler sağlanabileceğinin araştırıldığını ve Türkiye'ye salgın hastalık uzmanları gönderileceğini bildirdiler.
    
  Sözcüler, Romanya'dan gelen numunelerin incelenmesinde, “gümrük sorunları” nedeniyle gecikme olduğunu, ancak bu ülkedeki virüsün de hastalığa sebebiyet verecek H5N1 tipi kuş gribi virüsü olduğunun varsayıldığını belirttiler.
    
  AB uzmanları, bugün Brüksel'de, Balkanlardan batıya doğru ilerlemesinden korkulan kuş gribi salgına karşı Komisyon'un getirdiği önlem önerilerini inceliyor.
    
  Sözcüler, Komisyon önerileri hakkında bilgi verirken, AB üyesi ülkelerden, kendi coğrafi konum ve koşullarına göre risk olasılıklarını değerlendirmeleri ve uygun önlemler almalarının istendiğini belirttiler.
    
  Komisyon, yabani kuşlarla kümes hayvanları arasında “temasın azaltılmasını” istiyor.
    
  Av yasağı getirilmesini önermeyen Komisyon, avcıların anormal tespitleri olması halinde bilgi vermeleri çağrısında bulunuyor.
    
  Şeker hastalarına ve 60 yaş üstündeki insanlara aşı önceliği öneren Komisyon'un önerileri çerçevesinde alınacak önlemlerin bu akşam açıklanması bekleniyor.

  FRANSA TÜRKİYE VE ROMANYA'DAN KÜMES HAYVANI İTHALİ YASAKLADI
    
  Fransa, AB kararına uygun olarak Türkiye ve Romanya'dan yapılan kümes hayvanı ithalatının yasaklandığını açıkladı. Başbakanlık açıklamasında, Başbakan Domique de Villepin'in sağlık, tarım, dışişleri, içişleri ve ulaştırma bakanlarıyla bugün yaptığı toplantı sonucunda, yeni bir önlem alınmasına gerek görülmediği belirtildi.
    
  Açıklamada, kuş gribinin diğer ülkeleri sıçramasının şu anda gündemde olmadığı vurgulandı.

  ABD DIŞİŞLERİ BAKANI RICE: KUŞ GRİBİNE KARŞI ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ GEREKİYOR
    
  ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, kuş gribi tehlikesine karşı uluslararası işbirliği çağrısında bulundu.
  Rice, bugün Paris'te ilk önce Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından kabul edildi, daha sonra Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy ile görüştü.
    
  Bu görüşmeden sonra iki bakanın düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Rice, kuş gribinin önlenmesi için ülkeler arasında tam bir şeffaflığın gerekli olduğunu söyledi.
    
  “Kuş gribiyle ilgili olup biten konusunda tam bir şeffaflık olması gerektiğine inanıyoruz” diyen Rice, “ülkelerin ellerindeki bilgileri birbirleriyle paylaşmaları gerektiğini” belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı