Gündem Haberleri

  AB'den Romanya ve Bulgaristan'a yolsuzluk uyarısı

  Hürriyet Haber
  25.10.2005 - 16:26 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, aday ülkelerden Bulgaristan ile Romanya'ya yolsuzluk ve rüşvetle mücadele konusunda gerekli önlemleri almadıkları gerekçesiyle sert eleştirilerde bulundu.

  AB Komisyonu'nun, iki ülkeye ilişkin “2005 Kapsamlı İzleme” raporları bugün yayımlandı. Raporlarda, “sorunsuz alanlar”, “daha fazla çaba gösterilmesi gereken alanlar” ve “ciddi endişe kaynağı olan alanlar” olarak üç bölüm yer alıyor. AB Komisyonu raporunda, “ciddi endişe kaynağı olan alanlarda” yer alan eksikliklerin giderilmesinin gecikmesinin, bu ülkelerin AB üyeliğini de geciktireceği uyarısında bulunuluyor.

  BULGARİSTAN'IN ÖNLEMLERİ YETERSİZ 

  “Yolsuzluk ve rüşvetle etkili mücadele edilmemesinin, iş dünyası ve toplum içinde güvenin tesisini olumsuz yönde etkilediği” belirtilen AB Komisyonu raporunda, “Bu durumun devamının, AB bütçesiyle fonlarının kullanımında ciddi sorunlara yol açacağı ve bu ülkenin ekonomik gelişmesine zarar vereceği” kaydediliyor.

  Raporda, Bulgaristan'ın, siyasi kriterleri karşılama yolundaki çabasına rağmen, birtakım eksikliklerinin hala mevcut olduğu belirtiliyor ve özellikle yargı sisteminde daha fazla reform yapılması isteniyor.
  “Bulgaristan'ın organize suçla mücadele konusunda daha fazla önlem alması” gerektiği kaydedilen raporda, “azınlık ve çocuk haklarının geliştirilmesi, Çingeneler ve özürlülerin topluma daha iyi uyum sağlamaları için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiği” ifade ediliyor.

  Raporun ekonomi bölümündeyse bu ülkenin makro-ekonomik dengelerde başarılı olmasına rağmen, son açıklanan bütçe açığının AB'de “bazı endişeler yarattığı” vurgulanıyor.
  AB raporunda, tarım, veterinerlik ve gıda sağlığı alanlarının da birlik için hala sorun yarattığı kaydediliyor.

  ROMANYA'DA İŞ DÜNYASI TEHLİKEDE

  AB Komisyonu'nun Romanya ile ilgili raporunda da rüşvet ve yolsuzlukla mücadelede mutlaka daha etkili tedbirler alınması istenirken, aksi takdirde iş dünyası ve toplumda güvenin tesis edilemeyeceği ve bu durumun ülkenin ekonomik gelişmesini engelleyeceği uyarısında bulunuluyor.

  Raporda, “Bu ülkede yapılan yargı reformunun etkili bir biçimde hayata geçirilmesinin önemine” dikkat çekiliyor ve “kamu yönetiminin daha etkili çalışması gerektiği” vurgulanıyor.
  Raporda, insan hakları ve azınlık hakları konusunda eksikliklerin devam ettiği kaydediliyor.
  Tarım, veterinerlik ve gıda sağlığının mevcut durumunun AB için ”endişe kaynağı olduğu” kaydedilen raporda, sanayi sektörünün yarattığı hava kirliliğiyle daha etkili mücadele edilmesi isteniyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı