Gündem Haberleri

  AB'den Osman Baydemir'e davet

  Hürriyet Haber
  02.09.2005 - 14:44 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, AB’nin önemli kurum ve yetkililerini tanıma ve görüşmelerde bulunma amacıyla gerçekleştirilen AB Ziyaretçi Programı çerçevesinde Brüksel’e gidecek.

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Baydemir’in Ziyaretçi Programı’na Türkiye’den davet edilen ilk belediye başkanı olduğu kaydedildi. Açıklamada, Baydemir ile birlikte önemli siyasi temsilcilerin katılacağı toplantının, 3 Ekim müzakere tarihi öncesi "lobi" çalışmaları açısından önemine dikkat çekildi.

  Açıklamaya göre, 3-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Brüksel ziyareti çerçevesinde Baydemir  Uluslararası Avrupa Hareketi Genel Sekreteri Dış İlişkiler Müdürlüğü, Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komisyonu İsveç Üyeleri İngiltere’nin Avrupa Liberal ve Demokratlar Birliği, Avrupa için İsveç Liberal ve Demokrat Birliği, Avrupa Halk Partisi Hıristiyan Demokrat Grubu AB-Rusya Delegasyonu Parlamenter İşbirliği Komisyonu Başkanı, İngiltere’nin Avrupa Liberal ve Demokratlar Birliği, Avusturya’nın Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubu, Güneydoğu Avrupa Ülkeleri ile İlişkiler Delegasyonu, Avrupa Parlamentosu EUVP Yürütme Kurulu, Avrupa Parlamentosu, Yeşiller/Avrupa Özgür Birliği Grubu temsilcileriyle bir araya gelecek.

  BÖLGENİN SORUNLARINA İLİŞKİN RAPOR SUNACAK

  Avrupa Birliği Ziyaretçi Programı çerçevesinde düzenlenecek olan toplantıda sunulmak üzere Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir tarafından iki bölümden oluşan 15 sayfalık bir rapor hazırlatıldı. Raporun ilk bölümünde, bölge ve kentin sosyo-ekonomik sorunları ile belediyenin bu sorunların çözümünde gösterdiği çaba ve karşılaştığı sıkıntılar istatistik veriler ve somut örnekler ile dile getirildi. Raporun ikinci bölümünde ise, Kürt sorunu ve demokratikleşme konularının değişik boyutları ile sorunun demokratik bir şekilde çözümü için tespit, eleştiri ve önerilere yer verildi.

  "KÜRT SORUNUNA DEMOKRATİK ÇÖZÜM"

  Raporda, bölgenin ve kentin sosyo-ekonomik sorunlarının çözümünün Kürt sorununun demokratik bir çerçevede çözüme kavuşturularak toplumsal barışın tesis edilmesiyle gerçekleşmesi gerektiğine dikkat çekildi. Devletin Kürt sorununa salt bir güvenlik ve ekonomik kalkınma perspektifi ile yaklaşmasının mevcut sorunları derinleştirildiğine dikkat çekilen raporda, sorunun toplumsal, kültürel, siyasal ve ekonomik boyutlarına cevap verebilecek geniş ölçekli bir sivil çözüm projesinin yaşanan sorunları bir daha çatışmalara yer vermeyecek şekilde çözmeyi sağlayabileceği belirtildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı