Gündem Haberleri

  AB'den karikatür açıklaması

  (a.a.)
  27.02.2006 - 21:07 | Son Güncelleme:

  İlk olarak Danimarka'da bir gazetede yayınlanmasının ardından İslam dünyasında büyük protesto ve gösterilere neden olan karikatürlerle ilgili birçok açıklama yayımlayan AB, ilk kez, “üzüntü duyduğunu” bildirdi.

  AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarını biraraya getiren Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi'nin ardından basın toplantısı düzenleyen dönem başkanı Avusturya'nın Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, karikatürlerin birçok Avrupa medyasında yayımlanmasının ardından yaşanan gelişmelerden derin endişe duyduklarını söyledi.

  “AB Konseyi sözkonusu karikatürlerin dünyanın her tarafındaki Müslümanlar tarafından incitici ve saldırgan bulunduğunu kabul ediyor ve üzüntü duyuyor” diyen Plassnik, ifade özgürlüğünün temel hak olduğunu fakat bu hakkı kullanırken din ve inançlara saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

  İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin yayınlanması nedeniyle bazı acılar yaşandığını kabul eden Plassnik, gelinen noktada yapılması gerekenin ileriye bakarak karşılıklı saygı ruhunun yeniden canlandırılması olduğunu kaydetti.

  Plassnik, BM'nin önderliğinde İspanya ve Türkiye'nin başlattığı Medeniyetler İttifakı girişimine ve 1995 yılında Akdeniz'de barış ve güvenliğin tesisiyle ekonomik ve mali işbirliğinin geliştirilmesini hedefleyen Barselona Süreci'ne önem verdiklerini ve desteklediklerini ifade etti.

  Bir gazetecinin Katar'ın başkenti Doha'da yapılan Medeniyetler İttifakı toplantısına AB'nin neden katılmadığını sorması üzerine, ”BM'nin Medeniyetler İttifakı girişiminde yer alan İspanya'nın toplantıda dışişleri bakanı seviyesinde temsil edildiğini ve İspanya'nın aynı zamanda AB üyesi olduğunu” hatırlattı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı