Gündem Haberleri

  AB'den İspanyol Telefonica'ya 152 milyon euro ceza

  A.A.
  04.07.2007 - 13:44 | Son Güncelleme:

  AB, geniş band internet erişiminde pazar hakimiyetini “ciddi şekilde kötüye kullanan” İspanyol telekom devi Telefonica'ya 151,9 milyon euro para cezası verdi.

  AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, Telefonica'nın geniş band internette toptan fiyatları, perakende fiyatlara oldukça yakın belirleyerek kendisinden hizmet almak zorundaki rakiplerine kar marjı bırakmadığı bildirildi.
  Telekomda pazara hükmeden firmaların sektörde serbestleşmeyi engelleyici şekilde fiyat belirlemelerine izin vermeyeceklerini vurgulayan rekabetten sorumlu AB Komisyonu Üyesi Neelie Kroes, Telefonica'nın rakiplerini boğacak şekilde belirlediği marjların maliyetleri artırmak yanında tüketicilere de ciddi zarar verdiğini anlattı.
  Kroes, enerji, nakliye ve telekom gibi dağıtım ağına dayalı sektörlerdeki hakim şirketlerin Telefonica örneğinden ders almalarını isteyerek benzer ihlallerin en sert şekilde cezalandırılacağı mesajını verdi.

  AB Komisyonu, internet erişiminde rekabeti engelledikleri gerekçesiyle 2003 yılında Deutsche Telekom'a 12,6 milyon avro ve France Telecom'un Wanadoo birimine 10,4 milyon avro para cezası uygulamıştı.

  AB Komisyonu, kartel oluşturmak ve hakim durumu kötüye kullanmak gibi açık rekabeti ihlal eden şirketleri, toplam satışlarının yüzde 10'una kadar para cezasına çarptırabiliyor. Bugüne dek en yüksek cezalar, 2004 yılında 497 milyon avroyla Microsoft'a ve bu yıl daha önce 480 milyon avroyla ThyssenKrupp ve 418,7 milyon avroyla Siemens'e uygulandı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı