Gündem Haberleri

  AB'den Esad'a şok yaptırım

  Hürriyet Planet
  23.05.2011 - 11:32 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği'nin (AB) son haftalarda gösterilere yönelik sert müdahaleler nedeniyle Suriye'ye yönelik yeni yaptırımlar kapsamında, Devlet Başkanı Beşar Esad'a da yaptırım uygulama kararı aldığı bildirildi.

  AB diplomatik kaynaklarının yaptığı açıklamada, Brüksel'de düzenlenen dışişleri bakanları toplantısında, AB'nin üst düzey Suriyeli yetkilileri hedef alan yaptırımların Esad'ı ve 9 yardımcısını kapsayacak şekilde genişleteceği belirtildi.

  Söz konusu yaptırımların malvarlığının bir bölümünün dondurulması ve vize kısıtlamasını kapsadığı ifade edildi.

  Birlik, iki hafta önce Esad'a yakın isimlerin de bulunduğu 13 üst düzey yetkiliye yaptırım uygulama kararı almış, ancak Almanya, Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminin karşı çıkması nedeniyle Suriye lideri listeye eklenmemişti.

  ABD de geçen hafta Esad ile altı üst düzey Suriyeli yetkiliye yaptırım uygulanacağını duyurmuştu.

  LİSTEDE İRAN DA VAR

  AB dışişleri bakanları, tartışmalı nükleer programdaki rolleri gerekçesiyle 100'den fazla İranlı şirketi yaptırımlar listesine dahil etti.

  Faaliyetlerinin ve aktiflerinin dondurulmasına karar verilen İranlı şirket ve kurumlar arasında merkezi Almanya'da bulunan Avrupa-İran Ticaret Bankası da bulunuyor.

  Nükleer müzakereler için Tahran yönetimi üzerindeki baskıyı artırmayı hedefleyen yaptırımlar kapsamında malvarlıkları dondurulan bazı şirket yöneticilerine de seyahat yasağı getirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı