Gündem Haberleri

  AB'deki bankalara tek elden düzenleme geliyor

  FT
  16.02.2011 - 12:32 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği'nin yeni bankacılık idaresinin başındaki isimden, kıta genelinde finansal sistem üzerinde tek elden denetimi sağlayacak düzenleme uyarısı geldi.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor      

   

  Avrupa Bankacılık İdaresi'nin (EBA) hamlesinin, İngiltere'nin sermaye piyasası denetleme organı Finansal Hizmetler İdaresi (FSA) gibi üye ülkelerdeki kurumların gücünü azaltma olasılığı bulunuyor. Bazı bankacılar bu ortak düzenlemelerin yenilikçiliği ve rekabeti ortadan kaldıracağı yönünde eleştiri getiriyor.

   

  EBA'nın Başkanı Andrea Enria, son yaşanan finansal krizin Avrupa'da bankacılık düzenlemeleri için işbirliği içinde ortaya konulan çabaların yetersizliğini ortaya çıkardığını söyledi. Enria, EBA'nın daha güçlü bir duruş sergilemek adına tek bir yerde toplamış düzenlemeler aracılığıyla elde ettiği yeni yetkileri kullanmak zorunda kalacağını belirtti.     

   

  Göreve gelişinden sonra ilk röportajını gerçekleştiren Enria, "Sanırım biraz tepeden inmeci olmanın zamanı geldi... Buradaki uzmanlar gerçek politika tartışmalarına dahil olmalı, kararlar almalı ve bu kararları uygulamaya koymalı. Düzenlemelerin tek elden olması aynı zamanda gücün de doğru kullanılması anlamına geliyor. Eğer düzenlemeler konusunda yeniden rekabete girersek bu karışıklığa neden olur" dedi.

   

  Enria, bundan beş yıl önce üye ülkelerin düzenleme kurumlarına, bankaların likiditelerini artırması ve sermaye kurallarını birbirine uyumlu hale getirmesi için çağrı yaptıklarını belirterek, buna kulak verilseydi krizin etkilerinin daha sınırlı olacağını da ifade etti.

   

  * Bu yazı Financial Times'ta, "EU banks to get ‘single rulebook’" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.


   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                   

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı