Gündem Haberleri

  AB'de işsizlik, tarihinin en düşük seviyesine indi

  A.A.
  03.07.2007 - 14:21 | Son Güncelleme:

  AB'de ortak para kullanan 13 ülkenin dahil olduğu euro Bölgesi'nde işsizlik, Mayıs ayında yüzde 7 ile 11 yıllık tarihinin en düşük seviyesine indi.

  Resmi istatistik kurumu Eurostat'ın verilerine göre Euro Bölgesi'nde işsizlik oranları, bir önceki ay yüzde 7,1 ve geçen yılın aynı döneminde yüzde 7,9 seviyesindeydi.

  27 üyeli AB genelinde de geçen yıl Mayıs ayında yüzde 8 olan işsizlik oranı, bu yılın aynı döneminde yüzde 7'ye geriledi.

  Mayıs ayı itibariyle AB içinde en yüksek işsizlik oranları yüzde 10,8 ile Slovakya, 10,5 ile Polonya, yüzde 8,7 ile Fransa ve yüzde 8,6 ile Yunanistan'da; en düşük oranlar ise yüzde 3,2 ile Hollanda, yüzde 3,3 ile Danimarka ve yüzde 4,1 ile İrlanda'da kaydedildi.

  Bu arada AB Komisyonu her çeyrek sonunda yayımladığı Euro Bölgesi raporunda, Mart ayı sonu itibariyle büyüme hızının yüzde 3'e ulaştığı hatırlatılarak, canlanan iç tüketimle artan yatırımların büyümeyi sürüklediği vurgulandı.
  Euro Bölgesi'nin ihracatında son dönemde gözlemlenen yavaşlamanın, euronun diğer önemli paralar karşısında değerlenmesiyle ilgili olmadığı ve küresel ekonomideki soğumadan kaynaklandığı anlatılan raporda, üye ülkelere “euroyu suçlamayın” çağrısı yapıldı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı