Gündem Haberleri

  AB'de Euro Bölgesinde enflasyonda ani yükseliş

  A.A.
  16.10.2007 - 14:58 | Son Güncelleme:

  AB'de ve Euro Bölgesi'nde, enflasyon oranlarında geçen ay hızlı yükseliş kaydedildi.

  Resmi istatistik kurumu Eurostat'ın verilerine göre 27 üyeli AB'de Ağustos ayında ve geçen yılın aynı döneminde yüzde 1,9 olan ortalama enflasyon, Eylül ayında yüzde 2,2'ye çıktı.

  Ortak para kullanan 13 ülkenin dahil olduğu Euro Bölgesi'nde ise Eylül ayı itibariyle yıllık enflasyon, Avrupa merkez bankası'nın orta vadeli yüzde 2 hedefini aşarak yüzde 2,1'e tırmandı. Euro Bölgesi enflasyonu Ağustos ayında yüzde 1,7 seviyesindeydi.

  Geçen ay AB'de en yüksek enflasyon oranları yüzde 11,5'le Letonya, yüzde 11'le Bulgaristan, yüzde 7,5'le Estonya, yüzde 7,1'le Litvanya ve yüzde 6,4'le Macaristan'da kaydedilirken en düşük enflasyona sahip ülkeler binde 9'la Malta, yüzde 1,2'yle Danimarka, yüzde 1,3'le Hollanda ve yüzde 1,4'le Belçika şeklinde sıralandı.

  Euro Bölgesi'nde enflasyonun 12 ay aradan sonra yüzde 2 sınırını tekrar aşması karşısında faiz artırımını sürdürerek mücadeleyi sürdürmek isteyen Avrupa Merkez Bankası, euronun dolar karşısında rekor seviyelere yükselmesi ve Fransa başta olmak üzere büyüme zorluğu yaşayan ülkelerden gelen baskılar nedeniyle kararsızlık yaşıyor.

  Avrupa Merkez Bankası, enflasyonu kontrol altında tutmak için sonuncusunu 6 Haziran'da aldığı çeyrek puanlık faiz artırımlarıyla 2005 yılında yüzde 2 seviyesinde bulunan euro gösterge faizini yüzde 4'e kadar yükseltmişti.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı