Gündem Haberleri

  ABD'den Türkiye'ye sınır ötesi uyarısı

  (a.a.)
  10.10.2007 - 06:42 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, “Bizim görüşümüze göre, Türkiye'den Irak içine kapsamlı bir müdahale, uzun dönemli ve kalıcı bir çözümü getirmeyecektir” dedi.

  Düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Irak'a operasyon düzenleme ihtimaline ilişkin soruları değerlendiren McCormack, terör örgütü PKK meselesini çözme yolunun Türk ve Irak hükümetlerinin işbirliğinden geçtiğini söyledi.

  McCormack, şöyle konuştu:

  “NATO müttefikimiz Türkiye ile çok iyi bir ilişkimiz var. PKK, ortak endişemiz. Türk hükümetinin ve Türk halkının endişelerini paylaşıyoruz. Bu nedenle Türk hükümeti ve Irak hükümetiyle, bu kabul edilemez probleme çözüm bulmak için çok sıkı çalışıyoruz. Türk halkı son saldırıda 15 insanını kaybetti. Bu korkunç bir trajedi. Yaralı sayısı daha fazla. Bu kabul edilemez. Bunu anlıyoruz. Ancak bu meseleyi çözmenin yolu, Irak hükümeti ve diğer ilgililerle işbirliği içinde çalışmaktır. Bizim desteklemeye çalıştığımız da budur ve Türk hükümetiyle Irak hükümetinden bu yönde olumlu karşılanıyoruz.” Terör örgütü PKK'nın ve eylemlerinin yeni bir mesele olmadığını savunan McCormack, “bu mesele sadece geçmiş dört yılda ortaya çıkmadı. Bu, Türkiye'nin uzun bir süredir uğraştığı bir mesele. Şimdi Irak'ta gerçek bir ortak var ve bu meseleyle başa çıkmaya hazır. Biz de Türkiye ve Irak ile bu terörizm problemini ortadan kaldırmak için elimizden geleni yapıyoruz” şeklinde konuştu.

  Terörle Mücadele Yüksek Kurulu toplantısının kararlarına ilişkin bir soruya McCormack, şu yanıtı verdi:

  “Ayrıntıları, neyin onaylanıp onaylanmadığını bilmeden söylüyorum, genel ilke olarak biz hem Irak hem de Türkiye'ye, bu meseleye karşı izlenecek yolun, işbirliği içinde çözüm bulunması olduğunu tavsiye ettik. Bizim görüşümüze göre, Türkiye'den Irak içine kapsamlı bir müdahale, uzun dönemli ve kalıcı bir çözümü getirmeyecektir. Bunu bir süredir söylüyoruz. Yeni bir şey değil. Bu nedenle, Türklerle ve Iraklılarla beraber çalışmaya yoğunlaşıyoruz ve bu çok zor ve ısrarlı probleme karşı ikisini birlikte çalışmaya cesaretlendiriyoruz.”

  Kapsamlı bir müdahale yerine kısıtlı bir müdahalenin sıkıntı yaratıp yaratmayacağı yönündeki bir başka soruya karşılık McCormack, askeri operasyonlar söz konusu olduğunda, kimin ne zaman ne yaptığının hesabını tutmasının mümkün olmadığını söyledi. McCormack, “Ben bu tür şeylerin gerçekleşip gerçekleşmediğini teyit edecek bir pozisyonda değilim. Ancak burada konuştuğumuz, basındaki haberlere göre, Irak içine geniş kapsamlı bir müdahale. Bir süredir söylediğimiz gibi, belki aylardır söylediğimiz gibi, biz bunun bir çözüm olduğuna inanmıyoruz” dedi.

  ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson'ın, Türk hükümetiyle bu konuda yakın temasta olduğunu belirten Sean McCormack, Wilson'ın aynı zamanda, yarın ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde oylanacak Ermeni tasarısıyla ilgili olarak da yoğun şekilde çalışma yaptığını kaydetti.

  RALSTON'IN İSTİFASI

  ABD'nin terör örgütü PKK ile mücadelede özel temsilci olarak atadığı ve son dönemde istifasını sunduğu söylenen emekli orgeneral Joe Ralston'a ilişkin soruları yanıtlayan McCormack, Ralston'ın PKK ile mücadele meselesinde ciddi bir çaba ortaya koyduğunu, ancak “kişisel nedenlerle”, görevinden ayrılmaya karar verdiğini söyledi. McCormack, “Ralston'ın bütün hizmetlerini takdir ediyoruz. PKK'nın varlığı veya faaliyetlerini devam ettirmesi, onun yaptığı veya yapmadığı bir şeyden dolayı değildir. Büyük hizmet verdi. Henüz bir çözüme ulaşmadık ve bir çözüm aramayı sürdürüyoruz” diye konuştu.

  Ralston'ın yerine başka bir isim atanmasının söz konusu olup olmadığı sorusu üzerine McCormack, “Şu aşamada böyle birşeyden haberdar değilim” dedi. Ancak kendisinin haberi olmayışının, böyle bir çabanın bulunmadığı anlamına gelmeyeceğini de kaydetti.

  ABD'nin PKK konusundaki rolünün sadece Irak ve Türkiye'nin beraber çalışmasını sağlamak olup olmadığını soran gazeteciye, “Biz, bu meselede aktif katılımcıyız” diye yanıt veren McCormack, kenardan spor takımlarını destekleyen “ponpon kızlar” gibi olmadıklarını ifade etti.

  Irak ile Türkiye'nin beraber çalışması dışında bir alternatif görmediklerini belirten McCormack, terör örgütü PKK meselesine şu ana kadar bir çözüm bulunamamış olmasının, çözüm bulma çabalarının sona erdirilmesi anlamına gelmeyeceğini vurguladı. Beraber çalışmaktan neyin kastedildiği sorusu üzerine ise, her türlü çabanın bunun içine girebileceğini söyleyen McCormack, bu çabalara örnek olarak, bilgi paylaşımından, sınırın diğer tarafındakiyle birbirini destekleyen türde eylemler içinde olmayı verdi. PKK'yı terörist bir örgüt olarak gördüklerini vurgulayan McCormack, “Burada bütün mesele, terörizmle savaşmak. Biz Iraklılar'ı bu yönde cesaretlendiriyoruz. Türkler'i de buna cesaretlendiriyoruz. Kuzey Irak'ta PKK meselesi eskiye dayanıyor. 1996-1998 yılları arasında ben Türkiye'deydim. O zaman da bu problem vardı. Bu yeni bir şey değil. Yeni olan, ABD hükümetinin, bu iki tarafı bir araya getirme çabasıdır” dedi.

  McCormack, “Kimse, PKK'nın son saldırısındaki gibi olayların bir daha tekrarlanmasını istemez. Kimse bunu görmek istemiyor. Ancak bu noktaya kadar bu tür saldırıları durduramamış ve kuzey Irak'taki PKK varlığını ortadan kaldıramamış olmamız, bu yöndeki çabaların durdurulacağı anlamına gelmez” diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı