Gündem Haberleri

  ABD'den son dakika açıklaması! Türkiye bugün ABD'ye nota vermişti...

  ANKARA
  22.05.2017 - 16:02 | Son Güncelleme:

  Son dakika... Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği Rezidansı önünde çıkan kavga nedeniyle Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın geçen 17 Mayıs'ta ABD Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmasının ardından bugün de Türkiye, ABD Büyükelçisi'ni Dışişleri'ne çağırdı. Dışişleri Bakanı'nın koruma ekibine karşı yerleşik ve diplomatik kural ve teamüller profesyonelliğe aykırı saldırgan davranışlar sözlü ve yazılı olarak protesto edildi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington D.C.'de Türk Büyükelçiliği rezidansı önünde yaşanan kavgayla ilgili bir son dakika açıklaması yaptı. ABD'nin Türkiye Büyükelçisi John Bass'e nota verildiğinin de hatırlatıldığı açıklamada 'Türk güvenliklerin davranışları rahatsızlık verici' ifadeleri kullanıldı.

  Dışişleri Bakanlığı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz hafta Vaşington'uziyareti sırasında, Büyükelçilik Kançılaryası önünde ABD güvenlik personelinin Sayın Bakanımızın yakın koruma ekibine karşı yerleşik diplomatik kural ve teamüller hilafına sergilemiş oldukları profesyonelliğe aykırı saldırgan davranışlar bugün Bakanlığımıza çağrılan ABD Büyükelçisi nezdinde sözlü ve yazılı olarak protesto edilmiş, ABD makamlarının bu olayı soruşturması ve gerekli açıklamanın tarafımıza yapılması resmen talep edilmiştir" denildi.

  ABD MAKAMLARI GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALAMADI

  Dışişlerinin açıklaması şöyle devam etti:

  "ABD Büyükelçisi ile yapılan görüşmede, Sayın Cumhurbaşkanımızın Vaşington'da bulunduğu süre zarfında karşılaşılan ve ABD makamlarının gerekli önlemleri programın her aşamasında alamamasından kaynaklanan güvenlik zaaflarının, diğer her açıdan başarılı geçen bu önemli ziyareti gölgeleyemeyeceği vurgulanmıştır."

  ABDden son dakika açıklaması Türkiye bugün ABDye nota vermişti...

  SON 24 SAATTE NELER OLDU?

  Son 24 saatte ne oldu? - 2 (22.05.2017)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

  ABDden Türkiye için küstah açıklamaABD'den Türkiye için küstah açıklama

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı