Gündem Haberleri

  ABD'den 'PKK özel temsilcisi'

  ANKA
  05.08.2006 - 17:16 | Son Güncelleme:

  ABD’nin terör örgütü ile mücadele çerçevesinde “PKK Özel Temsilcisi” atamayı planladığı ve Ankara’nın da bu plana sıcak baktığı bildirildi.

  Kuzey Irak’taki PKK varlığına son verilmesi konusunda Ankara’nın baskıları sürerken, Amerika Birleşik Devletleri’nden önemli bir adımın gelmek üzere olduğu kaydedildi. The New Anatolian gazetesinde yayınlanan Ayhan Şimşek imzalı haberde, ABD yönetiminin PKK ile mücadele konusunda bir ilk adım olarak özel bir temsilci atamayı düşündüğü bildirildi.

  Diplomatik kaynaklara dayandırılan haberde, Washington’un PKK tehlikesini bertaraf etmek için daha etkili bir koordinasyon sağlamak istediği ve özel temsilcinin de bu etkili koordinasyonu sağlamasının planlandığı ifade edildi.

  Haberde, Ankara’nın PKK konusunda özel bir temsilci atanması fikrini olumlu karşıladığı ve bu temsilcinin “emekli bir askeri yetkili ya da askeri-siyasi konularda oldukça uzman bir diplomat” olmasını beklediği belirtildi.

  PKK konusunda özel bir temsilci fikrini olumlu karşılayan Türkiye’nin de PKK ile mücadele konusunda ABD ile daha iyi bir işbirliğinin sağlanması amacıyla özel bir temsilci atayabileceği kaydedildi.

  Irak’ta yaklaşık 130 bin askeri bulunan ABD, Türkiye’nin sınır ötesi bir operasyonuna sıcak bakmadığını belirtmişti. ABD Başkanı George Bush da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, ABD’nin PKK ile daha agresif mücadele etmek istediğini söylemişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı