Gündem Haberleri

  ABD'den Çin'e İran uyarısı

  A.A.
  25.01.2006 - 12:31 | Son Güncelleme:

  Çin'de temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Robert Zoellick, İran'ın nükleer silah geliştirmesine izin verilmesi halinde, bu durumun Çin'in Ortadoğu petrolü sağlamasını tehlikeye sokacağı yönünde Pekin yönetimini uyardığı bildirildi.

  Zoellick, Çin Başbakanı Ven Ciabao ve diğer yetkililerle yaptığı görüşmede, “İran'ın, dünya petrol endüstrisinin merkezi olan Ortadoğu'da nükleer silah geliştirmesinin çok tehlikeli olacağını” dile getirdiğini söyledi. Zoellick, “Çin, ülkesinin enerji güvenliğini düşünüyorsa, bu durumu dikkate almalı” dedi.

  BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri arasında bulunan Çin, İran nükleer sorununun Konsey gündemine getirilmesine karşı çıkıyor. Zoellick'in Pekin yönetimiyle temaslarından sonra belirli bir mutabakat sağlanamadığı bildirildi. Ancak her iki ülkenin de, ”İran'ın nükleer silah geliştirmemesi gerektiği görüşünde oldukları” kaydedildi.
  Çin Dışişleri Bakanlığı'nın bir yetkilisi de, İran sorununun en iyi çözümünün müzakerelerden geçtiğini, bu ülkeyle müzakerelerin kesilmemesi gerektiğini belirtti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı