Gündem Haberleri

  ABD'den anlamlı gazeteciler günü mesajı

  Zeynep GÜRCANLI
  10.01.2015 - 16:16 | Son Güncelleme:

  ABD de, Türkiye'de her yıl 10 Ocak'ta kutlanan, "Çalışan gazeteciler günü"nü unutmadı. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin resmi Twitter hesabından, 10 Ocak'ı kutlayan, İngilizce ve Türkçe mesajlar yayınlandı; "Tüm basın mensuplarının Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyoruz" denildi.

  ANLAMLI MESAJ..

  Ancak, Amerikan Büyükelçiliği, kutlama konusunda bu tek cümlelik, sade mesajla sınırlı kalmadı.
  Ayrıca, günün önemine uygun, anlamlı bir de alıntı ABD Büyükelçiliği'nin resmi hesabından paylaşıldı.
  Paylaşılan alıntı, George Orwell'a ait. Ve gazetecilik mesleğinin esasını özetleyen bir söz;
  "Gazetecilik, başkasının yayımlamak istemediğini yayımlamaktır. Onun dışında herşey halkla ilişkilerdir."

  1984 VE "BİG BROTHER"

  1903-1950 yılları arasında yaşamış olan ve İngiliz edebiyatının en ünlü yazarlarından olan Orwell, tüm dünyada özellikle "Bin dokuz yüz seksen dört" romanı ile bu romanda yarattığı "big brother" kavramı ile tanınır.
  İspanya iç savaşı sırasında Franco'ya karşı gönüllü savaşanlar arasında yer alan Orwell, "big brother" kavramı ile özellikle, yaşadığı dönemin diktatörleri olan Hitler, Mussolini ve Stalin'i, onların hırslarını ve demokrasi dışı uygulamalarını eleştirir.
  Orwell'in yarattığı "big brother", "bin dokuz yüz seksen dört" romanında yarattığı hayali Okyanusya ülkesinin gizli diktatörüdür. Ülke, ileri safhada totaliter rejimle yönetilmekte, Okyanusya'da yaşayanlar, tele ekranlar aracılığıyla sürekli göz hapsinde tutulmaktadırlar.İnsanlara gözetim altında tutuldukları da "Big Brother is waching you-Büyük Birader seni izliyor" sloganıyla sürekli hatırlatılmaktadır.

  SON OLARAK ALEV ALATLI, ORWELL'İ ANMIŞTI

  ABD Büyükelçiliiği'nin 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü kendisinden bir alıntıyla kutladığı George Orwell, Türkiye kamuoyunda son olarak yazar Alev Alatlı'nın bir sözü ile gündeme gelmişti.
  Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Aralık ayı başında düzenlenen Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreninde, ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden alan Alatlı, "Bugün George Orwell olsa, sizi ayakta alkışlardı" demişti.

  ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ NEDİR?

  Çalışan Gazeteciler günü, 1961 yılında Türkiye'deki gazetecilerin, çıkan gazetecilere özel bir kanunla, bazı haklarının yasal güvenceye kavuşmasına dayanıyor.
  1961 yılınında 10 Ocak günü resmi gazetede yayınlanan bir kanun ile basın çalışanlarının bazı hakları yasal güvenceye kavuştu. Şimdi ''212 sayılı yasa'' olarak bilinen düzenleme, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılmasını, sözleşmelere işin türünün ve ücret miktarının yazılması ile, gazetecilere bazı sosyal haklar sağlıyor.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı