GeriGündem ABD'deki sert düşüş Asya'yı da peşine taktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'deki sert düşüş Asya'yı da peşine taktı

ABD'deki sert düşüş Asya'yı da peşine taktı
refid:14793530 ilişkili resim dosyası

ABD borsalarının, Avrupa bölgesindeki borç krizinin küresel çapta yayılacağı korkusu ve gelen olumsuz verilerle sert düşüşü, Asya'yı da ardından sürüklüyor. Euro ise Avrupa Merkez Bankası'ndan müdahale beklentisiyle değer kazandı. Euro/TL içerde 2.0 seviyesine yaklaştı.

ABD borsaları dün işsizlik maaşı başvurularında beklenenden daha fazla artış olmasının yarattığı olumsuz havanın da etkisiyle yüzde 4'e yakın düşüşler yaşayarak son bir yıldaki en sert değer kaybını yaşadı. Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 3.60 düşerken, S&P 500'deki kayıp yüzde 3.90 oldu.

 

ABD'deki satışlar Asya'da borsalarında gerilemeyi de beraberinde getirdi. Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 2.45 değer kaybederek 2 Aralık 2009'dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Asya'da Singapur Borsası yüzde 2.2, Avustralya Borsası yüzde 0.5, Hindistan Borsası yüzde 1.3, Endonezya Borsası yüzde 4 oranında değer kaybetti.

 

Avrupa borsalarının da düşük açılması beklenirken, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ise güne ABD vadeli işlemlerinde görülen yukarı yönlü seyirler hafif artıda başladı.

 

ANA NEDEN AVRUPA

Diğer taraftan Avrupa'daki borç kriziyle ilgili kaygılar borsalarda küresel çapta yaşanan değer kayıplarının ana nedeni olma özelliğini koruyor.

 

Yatırımcılar Yunanistan ve Portekiz'deki sorunların Avrupa'nın diğer ülkelerine de sıçrayacağının tedirginliğini yaşarken, bunun büyük bankalara yüklü miktarda zarar yazdıracağı ve dolayısıyla da hem ABD hem de dünyanın diğer ülkelerindeki ekonomik toparlanmayı sekteye uğratacağından korkuluyor.

 

KORKU KENDİ KENDİNİ BESLİYOR

Singapur merkezli Action Economics aracı kurumu ekonomistlerinden David Cohen gelişmelerle ilgili AP'ye yaptığı değerlendirmede , "Yaşanan korku kendi kendin besleyen bir süreç halini alıp tehlikeli hale gelerek, reel ekonomiye ve beklenenden daha iyi küresel ekonomik toparlanmaya zarar veriyor" dedi.

 

Bu tip korkunun neye mal olabileceğinin 2008 krizinde çok açık şekilde görüldüğünü de söyleyen Cohen, yatırımcıların bu tür durumlarda en basit şekilde Hazine kağıtlarının güvenli limanına sığındığını söyledi.

 

EURO YÜKSELDİ

Para piyasaları tarafında ise seyir biraz daha farklı. Hafta içinde Almanya'nın piyasalarda spekülatif işlemleri engellemeye yönelik çıplak satışı yasaklama kararı sonrasında değer kaybeden euro, İsviçre Merkez Bankası'nın franka müdahale edeceği haberleri, benzer bir hamlenin ECB tarafından euroya da yapılacağı beklentisiyle dolar karşısında yükseldi.

 

Bu gelişme ile euro/dolar paritesi 1.26 seviyesine kadar yükseldi.

 

İçerde de değer kazanan euro/TL güne 1.99'lı seviyelerden başlarken, dolar/TL de işlemler 1.58 seviyesinde yapılıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle