Gündem Haberleri

  ABD'de yangınlar 650 trilyonu yuttu

  Hürriyet Haber
  01.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Son elli yılın en büyük orman yangınlarına sahne olan ABD'de, yangın söndürme faaliyetleri için günde 18 milyon dolar (yaklaşık 12 trilyon TL) harcanırken bu yangınların toplam maliyetinin 1 milyar doları (650 trilyon TL) bulmasının beklendiği bildirildi.

  EKONOMİYE DARBE

  Orman yangınları ABD’nın doğasını yıkarken ülke ekonomibsine de büyük darbe indirdi. Yetkililer böyle bir felaketle karşılaşacaklarını tahmin bile etmediklerini söylediler

  Özellikle ABD'nin batı kıyısında etkili olan orman yangınları, 84 ayrı bölgede devam ediyor. ‘‘Yüzyılın çevre felaketi’’ olarak nitelenen yangın söndürme çalışmalarını koordine eden Ulusal Yangın Merkezi, Montana'dan New Mexico'ya kadar olan yangın bölgesinde, söndürme faaliyetleri için günde 18 milyon dolar harcandığını, şu ana kadar yangınla mücadele çalışmalarında toplam 626 milyon dolar sarfedildiğini kaydetti. Söndürme çalışmaları sürerken, Amerikan Orman Hizmetleri Bütçe Direktörü Hank Kashdan, yangınların toplam 1 milyar dolara malolmasının beklendiğini söyledi.

  Amerikan Orman Hizmetleri ve İçişleri Bakanlığı'nın bu yıl yangınla mücadele ve hazırlıklar için, sezon başlamadan önce zaten 1 milyar dolarlık harcama yaptıkları belirtildi. Her iki kuruluşun yetkilileri, bu ay içinde toplandıkları zaman Kongre'den ek bütçe isteyeceklerini kaydettiler.

  Yangınla mücadele çalışmalarında 27 bin itfaiye görevlisi ve binlerce asker yer alıyor. Orman Hizmetleri bölümünden 16 bin kişi faaliyetlerde görev alırken, 240 helikopter ve 42 uçak ile söndürme çalışmalarına destek veriliyor. ABD Başkanı Bill Clinton yönetiminin değerlendirmesine göre, yanan orman ve doğal yaşam alanının getireceği ekonomik kayıp yaklaşık 10 milyar dolar olacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı