Gündem Haberleri

  ABD'de Suudi Arabistan'ın büyükelçisine suikast planı çökertildi

  A.A
  11.10.2011 - 23:46 | Son Güncelleme:

  İran, ABD'de ortaya çıkarılan, Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi'ne suikast ve Suudi Arabistan ile İsrail büyükelçiliklerini bombalama planına dahil olduğu yönündeki suçlamayı reddetti.

  Resmi İran ajansı IRNA'nın haberinde, ABD Adalet Bakanlığı'nın suçlamaları, "ABD'nin İran'a karşı yeni propaganda senaryosu" sözleriyle değerlendirildi.
  New York'taki federal mahkemede açıklanan suç duyurusunda, İran asıllı ABD vatandaşları Mansur Arbabsiar ve Golam Şakuri'nin, Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi'ne suikast ve Suudi Arabistan ile İsrail büyükelçiliklerini bombalama planı yapmakla suçlandıkları bildirildi.

  Arbabsiar'ın, Eylül ayının sonunda tutuklandığı ve suçunu itiraf ettiği, Şakuri'nin ise hala kaçak olduğu, planın, Federal Soruşturma Bürosu ve Uyuşturucu İcra Dairesi tarafından engellendiği belirtilmişti.

  Mahkeme belgeleri, Şakuri'nin, İran'daki Devrim Muhafızları'nın bir kolu olan Kuds Gücü'nün üyesi olduğunu ortaya koymuştu.

  ABD Adalet Bakanı Eric Holder de, İran hükümetinin, Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi'ne suikast planını engellediklerini açıklamıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı