Gündem Haberleri

  ABD'de sigara kurbanı 55 trilyon aldı

  Hürriyet Haber
  22.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'nin dev sigara şirketleri yüklü tazminat davaları yüzünden kabus dolu bir dönemden geçiyor. Önce sekiz ayrı eyalette açılan davaları kaybettiler. 1998 yılında bu davaların birleştirilmesinden sonra savcılarla anlaşmaya vararak 206 milyar dolar ödemeyi kabul ettiler. Philip Morris, Reynolds, Brown & Williamson ve Lorillard şirketlerinin aşamalı olarak ödeyeceği bu meblağ sigara yüzünden çeşitli hastalıklara yakalananların tedavisinde kullanıyor ve sigarayla mücadele fonlarına aktarılıyor.

  Geçen yıl açılan bir davada ise Marlboro'nun üreticisi Philip Morris büyük hezimete uğradı. ABD'nin Oregon eyaletinde görülen davada, akciğer kanserine yakalandıktan beş ay sonra ölen 67 yaşındaki altı çocuk babası Jesse Williams'ın ailesi 81 milyon dolarlık (55 trilyon lira) tazminat kazandı.

  Son darbe ise geçen temmuz ayında Florida mahkemesinden geldi. Mahkeme jürisi sigara kurbanlarına 145 milyar dolarlık (98.2 katrilyon lira) tazminat ödenmesine karar verdi. Philip Morris, R.J.Reynolds Tobacco Co., Brown & Williamson, Lorillard Co. ve Liggett firmaları toplam 700 bin kişiye ödeyecekleri bu meblağı duyunca şok geçirdiler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı