GeriGündem ABD'de kesimden önce tavuklara test planı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'de kesimden önce tavuklara test planı

İnsanlarda görülen kuş gribi vakaları dünyada endişe yaratırken, ABD'li tavuk üreticileri kesimden önce kanatlı hayvanlara test yapmayı planlıyor.

Tavuk üreticilerini temsil eden “Ulusal Tavuk Konseyi”nin yaptığı açıklamaya göre, ülkedeki tavuk üretiminin yüzde 90'ını yapan şirketlerin, test programı için anlaştığı belirtildi.

Test uygulamasıyla ilgili konuşan Konsey sözcüsü Richard Lobb, insanların, gıdalarının güvenli olduğu konusunda emin olmalarını istediklerini kaydetti.

Konsey, uygulamayı kabul eden şirketlerin listesini açıklamadı, ancak büyük şirketlerin tamamının bu anlaşmaya uyacağı ifade edildi.

Tavuk çiftliklerinde, kesimden önce tavuk sayısıyla orantılı olarak bir grup hayvanın test edileceği, test masraflarının şirketler tarafından karşılanacağı bildirildi. Test uygulamasına daha erken başlayan bazı şirketlerin, tüketime sunulan tavukların tamamını test ettiği kaydedildi.

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülkede insanların da ölümüne neden olan kuş gribi salgını görülmesine rağmen ABD'de tavuk tüketiminde bir azalma olmadığı belirtiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle