Gündem Haberleri

  ABD'de idam

  AA
  26.09.2012 - 10:12 | Son Güncelleme:

  ABD'nin Teksas eyaletinde, 2002 yılında bir kadının öldürülmesine suç ortaklığı yapmaktan idama çarptırılan mahkumun cezası infaz edildi.

  ABD Yüksek Mahkemesi'nin cezasının infaz edilmesini daha önce 3 kez ertelediği 48 yaşındaki Cleve Foster, mahkemenin infazın bir kez daha ertelenmesini kabul etmemesi üzerine zehirli iğneyle idam edildi.

  ABD ordusunda kayıt işlerinde görevli eski bir asker olan Foster, Şubat 2002'de Sevgililer Gününde, bir arkadaşıyla birlikte 30 yaşındaki Sudanlı Nyaneur Pal'ı başından vurarak öldürdükten sonra bir hendeğe gömmekten suçlu bulunmuştu.

  Foster savunmasında, olayda tetiği çeken kişinin, kendisi tarafından orduya alındıktan sonra arkadaşlık kurduğu Sheldon Ward olduğunu söylemesine karşın, Ward ile birlikte idam cezasına çarptırılmıştı.

  Pal'ın öldürüldüğü yerle gömüldüğü yer arasında büyük bir mesafe bulunduğunu belirleyen mahkeme, Ward'ın, Foster'ın yardımı olmadan cesedi tek başına taşıyamayacağı ve maktul üzerinde yapılan DNA testleriyle her ikisinin de Pal ile cinsel ilişkiye girdiğinin tespit edildiği gerekçesiyle her iki sanığı da idam cezasına çarptırmıştı.

  Yetkililer, Foster ile birlikte idam cezasına çarptırılan Ward'ın, 2010'da ölüm hücresinde cezasının infazını beklerken kanserden öldüğünü belirtti.

  Foster, Teksas'ta bu yıl içinde cezası infaz edilen 9. idam mahkumu oldu.

  Foster ile birlikte bu yıl içinde ABD'de idam edilenlerin sayısı 30'a yükseldi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı