Gündem Haberleri

  ABD'de hortum felaketi

  Hürriyet Planet
  21.05.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'nin Oklahoma eyaleti meteorolojik felaketin hedefi oldu. Eyalet merkezini ve çevresini vuran yaklaşık 800 metre çapındaki hortum saatte 320 kilometre hızla ilerlerken üzerinden geçtiği evleri yerle bir etti. Başlangıçta 91 olarak açıklanan ölü sayısı son güncellemeyle 24 oldu. Hortumun dümdüz ettiği Moore kasabası, 3 Mayıs 1999'da da benzer bir felakete maruz kalmış, olayda 36 kişi hayatını kaybetmişti.

  Reuters'a konuşan sağlık yetkilisi Amy Elliott, Oklahoma City’de şu ana kadar 24 kişinin cesedine ulaşıldığını açıkladı. Yaşanan kaos sırasında bazı ölümlerin iki kez rapor edilmesinden dolayı ilk açıklanan can kaybı sayısının gerçeği yansıtmadığını belirten Elliot, "İyi bir haberimiz var. Şu an için ölü sayısı 24" dedi.

  101 kişinin ise enkazdan kurtarıldığı bildirilirken, Elliot, enkaz altından yeni cesetler çıkabileceği yönündeki endişesini de yineledi. /images/100/0x0/55ea3ea8f018fbb8f873a6ea

  AFP'ye konuşan sağlık yetkilileri, hortumda yerle bir olan Moore kasabasında ölenlerden 20'sinin ilkokul öğrencisi olduğunu açıklamıştı. Hastanelerde 70'i çocuk 145 kişinin tedavi edildiği belirtilmişti. Hortum uyarısının yapılmış olmasına rağmen okulların tatil edilmemesi felaketin boyutunu artırmıştı.

  YIKIP GEÇTİ
  Şiddetli hortum vurduğu yerleşim bölgelerinde büyük paniğe yol açarken, ciddi maddi hasarlar meydana geldi. Çok sayıda evin yıkıldığı Oklahoma City’de halk sirenlerle uyarılırken, işyerleri kapatıldı, birçok bölgede elektrikler kesildi ve öğrenciler okullardan tahliye edildi.

  HORTUM FELAKETİNDEN SONRA OKLAHOMA / FOTO GALERİ

  Kasırga ve hortumlar, ABD'nin kuzey ve merkez eyaletlerinde 15 Mayıs’tan bu yana devam ediyor.

  OBAMA: TÜM ÜLKE OLARAK YANINIZDAYIZ
  ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, tüm hükümet kaynaklarının Oklahoma'ya yardım edilmesi için hazır olduğunu söyledi. Obama, "Moore halkı şunu bilmeli ki, ülkeleri her zaman onlarında yanında" dedi.

  ABDde hortum felaketi

  Hortum, Moore kasabasını 14 yıl önce de vurmuştu

  Obama ayrıca Oklahoma Valisi Mary Fallin’i arayarak taziyelerini iletti. ABD Başkanı taziye mesajında, eşi ”First Lady” Michelle Obama’nın ve kendisinin dualarının Oklahomalılarla olduğunu belirtti.

  Moore banliyösünde sayısız evi yerle bir eden ve iki okulun yıkılmasına neden olan hortum, Kansas ve Iowa eyaletlerinde de etkili oldu. Felaket gündüz saatlerine denk geldiği için Oklahoma’daki bazı okulların yıkılması sonucu can kaybının arttığı belirtildi. Oklahoma yetkilileri, pazar günü de Shawnee bölgesinden 79 yaşındaki Glen Irish ve 76 yaşındaki Billy Hutchinson’ın meteorolojik afetin getirdiği yıkım nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

  HIZI 320 KİLOMETREYİ BULUYOR 
  Oklahoma City’yi vuran hortumun yaklaşık 800 metre çapında olduğu ve hızının yer yer 320 kilometreyi bulduğu kaydedildi. Pazar günü ABD'li meteoroloji yetkilileri yaklaşan hortum için uyarıda bulunmuştu.

  YILDA ORTALAMA 800 HORTUM
  Havanın çok güçlü yükselmesi sonucunda doğan girdaplardan birisi olan hortumlar, çok sayıda can kaybına ve maddi zarara neden olan, en tehlikeli hava olaylarından biridir. Dünyanın pek çok yerinde görülebildiği halde, en sık ve en güçlü olarak ABD'de oluşmaktadır. Yalnız ABD'de her yıl ortalama 800 kadar hortum olduğu ve bu olaylarda yaklaşık 80 kişinin hayatını kaybettiği, 1500 kişinin de yaralandığı bildirilmektedir. Türkiye'nin bulunduğu enlemlerde pek görülmeyen hortumlar, son yıllarda sık olmasa da özellikle güney kıyılarımızda görülmektedir.

  Hortumun şiddetli rüzgarlarının hızı saatte 483 kilometreye ulaşabilmektedir. Genellikle kuzey yarım kürede saat ibresinin ters yönünde, güney yarım kürede ise saat ibresi yönünde dönerler. Bunun aksi yönünde olanlara çok nadir rastlanır. Çoğu hortum kuzeydoğuya doğru 16-32 km/saat hızla hareket eder. Hortumlar genellikle bir saatten daha az sürerler ve yaklaşık 32 kilometre yol alırlar. Ancak birkaç dakika süren veya saatlerce sürerek 100 kilometreden fazla yol alanları da gözlenmiştir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı