GeriGündem ABD'de halen Irak'ın kitle imha silahlarının olduğuna inananlar var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'de halen Irak'ın kitle imha silahlarının olduğuna inananlar var

ABD'de yapılan bir araştırma, Irak'ın işgal edilmesinin üzerinden yaklaşık 3 yıl geçmesine rağmen bazı Amerikalıların, Irak savaşına gerekçe oluşturan eski rejimin kitle imha silahlarına sahip olduğu iddiasına halen inandığını ortaya koydu.

Harris Interactive şirketi tarafından yapılan, 1961 kişinin katıldığı araştırmaya göre, Amerikalıların halen yüzde 26'sı, ABD'nin Irak'ı işgal ettiği sırada, bu ülkede kitle imha silahları olduğunu, yüzde 41'i de devrik lider Saddam Hüseyin'in El Kaide ile sıkı ilişkiler içinde olduğunu düşünüyor.

Araştırmaya göre, Amerikalıların yaklaşık yüzde 22'si, Saddam Hüseyin'in 11 Eylül saldırılarının planlanmasına katkıda bulunduğunu ve saldırıları düzenleyen teröristleri desteklediğini düşünürken, yaklaşık yüzde 24'ü, bu intihar pilotlarının çoğunun Iraklı olduğu kanısında.

Ancak her şeye rağmen bu rakamlar, Amerikalıların fikirlerinin değiştiğini gösteriyor çünkü Şubat 2005'te yapılan bir araştırma, Amerikalıların yüzde 64'ünün Saddam Hüseyin'in El Kaide ile bağlantısı olduğunu, yüzde 47'sinin devrik liderin 11 Eylül saldırılarını planladığını ve yüzde 36'sının Irak'ta kitle imha silahları olduğuna inandığını ortaya koymuştu.

Harris Interactive şirketine göre, bu yeni araştırma, kişilerin bir şeyin doğru olduğuna inandıktan sonra fikir değiştirmekte ne kadar zorlandıklarını, ancak yine de fikirlerin büyük ölçüde değişebileceğini gösteriyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle