GeriGündem ABD'de casus skandalında Dick Cheney'in rolü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'de casus skandalında Dick Cheney'in rolü

ABD'de Merkezi Haberalma Teşkilatı'na (CIA) bağlı çalışan bir ajanın kimliğinin medyaya açıklanmasıyla ortaya çıkan ve Washington'ı sarsan casus skandalıyla bağlantılı olarak basına Irak konusunda gizli bilgiler sızdırılması talimatının, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'den geldiği ileri sürüldü.

Eski CIA ajanı Valerie Plame'in kimliğinin basına sızdırılması davasında yalan ifade vermek ve adaleti engellemek suçlarından yargılanacak olan Cheney'nin eski başdanışmanı Lewis Libby'nin, soruşturma aşamasında büyük jüriye yaptığı açıklamaların bazı ayrıntıları Amerikan medyasında yer aldı.

Buna göre Libby, ifadesinde, ABD Başkanı George W. Bush yönetiminin Irak savaşı öncesinde işgale haklılık kazandıracak gizli istihbaratın basına sızdırılması için “üstlerinden talimat aldığını” söyledi.
Haftalık siyaset dergisi The National Journal, adli kaynaklara dayanarak verdiği haberde, Cheney'nin bu talimatı veren “üstler” arasında yer aldığını yazdı.

Casus skandalının geçmişi, 2002 yılına dayanıyor. O dönemde Bush yönetimi, Irak'ın Afrika ülkesi Nijer'den uranyum aldığı istihbaratını araştırması için emekli büyükelçi Joe Wilson'ı bu ülkeye göndermişti.
Ancak incelemesi sonucu bu iddianın geçersiz olduğu sonucuna varan Wilson, bu durumu gizli tutmak yerine medyaya açıklamış ve Bush yönetimi ağır bir darbe almıştı.

Bu gelişmenin ardından, Wilson'in eşi Valerie Plame'in gizli bir CIA ajanı olduğu bilgisi basına sızdırılmıştı. Gizli ajanların kimliğinin açıklanması ulusal güvenliği tehlikeye atacağından ve federal bir suç oluşturduğundan, konuya ilişkin kapsamlı bir soruşturma açılmıştı. Soruşturmada, Wilson'dan intikam almak amacıyla eşinin kimliğinin yönetim yetkililerince basına sızdırıldığı üzerinde durulmuştu.

Olayı araştıran özel savcı Patrick Fitzgerald, geçen sonbaharda Cheney'nin o dönemdeki başdanışmanı Libby hakkında dava açmıştı. Başkan Bush'un başdanışmanı Karl Rove hakkındaki inceleme de halen sürüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle