Gündem Haberleri

  ABD'de büyüme seneye hızlanacak

  hurriyet.com.tr
  18.07.2007 - 18:38 | Son Güncelleme:

  ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Bernanke, ekonominin 2007 yılında düşük bir büyüme göstereceğini, ancak 2008'de tekrar hızlanacağını belirtti.

  Bernanke, Temsilciler Meclisi'nde yaptığı yarı yıllık ekonomik görünüm  sunumunda, büyüme ve enflasyona dikkat çekti. Büyümenin 2007 yılında 'ılımlı' bir şekilde olacağını ve asıl etkinin seneye görüleceğini kaydeden Bernanke, bu yıl yüzde 2,25 ile 2,50 aralığında, önümüzdeki yıl ise yüzde 2,5 ile 2,75 aralığında bir büyüme öngördü.

  Enflasyon konusuna da ayrı bir paragraf açan Bernanke, özellikle enerji ve hammadde fiyatlarındaki artışın sürmesi halinde enflasyonun da hızlanabileceğini ve çekirdek enflasyonda yükseliş görülebileceğine işaret etti. Bernanke, son dönemde çekirdek enflasyonda görülen gerilemenin olumlu olduğunu, ancak bunun geçici etkilerin sonucu olabileceğini kaydetti. Bernanke, bu sene önümüzdeki sene çekirdek enflasyonun bir miktar yükseliş gösterebileceğini belirtti.

  FED Başkanı, konut piyasasındaki yavaşlamaya da dikkat çekerek, bu yavaşlamanın tahmin edilenden daha uzun sürede sona erebileceğini ifade etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı