GeriGündem ABD'de Bush'un desteği yüzde 33'e düştü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'de Bush'un desteği yüzde 33'e düştü

ABD'deki son kamuoyu yoklaması sonuçlarına göre başkan George W. Bush'un halktan aldığı destek yüzde 33'e indi.

The Washington Post ve ABC News tarafından yaptırılan kamuoyu yoklamasında sınıfta kalan yalnızca George W. Bush olmadı. ABD Kongresi de halktan yalnızca yüzde 29 destek alabildi. Bu rakam, ABD Kongresi'nin, 1995 yılı kasım ayından bu yana aldığı en düşük destek oldu.

Ayrıca Kongre'nin, bu yıl ocak ayında kontrolün Demokrat Parti'nin eline geçmesinin ardından, halktan yüzde 14 oranında destek kaybına uğradığı görüldü.

Kongredeki Cumhuriyetçi Partililer'e destek yüzde 29 olurken, Demokrat Partililer'e destek yüzde 38 oldu.
ABD halkı, Irak, sağlık sorunları, federal bütçe ve ekonomi konularında Demokrat Parti'nin politikalarını destekliyor. Cumhuriyetçi Parti'ye halktan gelen destek ise, terörizm konusundaki sertlik yanlısı tutumundan kaynaklanıyor.
Halkın genel olarak Kongre'den memnuniyetsizliği ise, Demokrat Partililer ile Beyaz Saray arasında, Irak politikaları üzerindeki tartışmalarla ilgili bulunuyor.

Amerikalılar'ın çoğu, Kongre'nin savaşa karşı çıkmada yeterince ileri gittiğine inanmıyor ve özellikle Demokrat Partililer'in, başkan Bush'un politikasını değiştirmekte başarısız olduğunu düşünüyor.

ABD halkının yüzde 52'si, Bush'un Irak'tan gelecek yaza dek bir grup askeri geri çekme planının doğru olduğuna inanırken, yüzde 43, çok çabuk bir geri çekilme planını destekliyor. Amerikalılar'ın yüzde 55'i, Kongre'deki Demokratlar'ın, Irak politikasının değiştirilmesi için daha fazla şey yapmasını bekliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle