Gündem Haberleri

  ABD ziyareti öncesinde yuan zirve yaptı

  Reuters
  13.01.2011 - 12:10 | Son Güncelleme:

  Çin Devlet Başkanı Hu Jintao'nun, gelecek hafta yapacağı ABD ziyareti öncesinde, Washington'dan kur tarafında sert uyarılar gelirken Pekin, para birimi yuanın değerinin güçlenmesi için kritik adım attı.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor 

   

  Çin Merkez Bankası (PBOC) bugün yüzde 0.5 yukarı ve aşağı yönde marjı bulunan dolar/yuan hareket bandı için referans noktasını 6.5997 olarak belirledi. Bu kararla, finansal krizini başladığı dönemde yüzde 0.5'lik hareket marjının kabul edilmesinden bu yana paritede ilk defa 6.60'ın altına inildi ve yuan şimdiye kadarki en güçlü seviyesine çıktı.

   

  Bu karar sonrası parite 6.5940'a gelirken, Haziran ayında yuanın dolara endeksli hareketine son verilmesinden bu yana oluşan toplam değer kazancı da yaklaşık yüzde 3.5 oldu.

   

  Jintao'nun ABD ziyareti öncesinde, yuanda son birkaç gündür yaşanan yükselişle, zayıf yuanın küresel ticarette dengesizlik yarattığı yönündeki eleştirilerin hafifletilmeye çalışıldığı belirtiliyor.

   

  GEITHNER UYARDI

  Çin'e yapılan bu baskıların sonuncusu dün itibariyle ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner'dan geldi. Geithner, Çin'in kur politikasının hem kendisi hem de küresel ekonomi için uygulanabilir bir model olmadığını söyledi.

   

  Geithner ayrıca uzun süredir Çin'e karşı getirilen ABD teknolojisine erişim engelinde kapıların açılması için, Pekin yönetiminin yuanın daha hızlı biçimde değer kazanmasına izin vermesi gerektiğini söyledi.

   

  ÇİN BUNU HEP YAPIYOR

  Genel olarak ABD'den gelen baskılara direnen Çin, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki bağların öneminin farkında olduğunu göstermek amacıyla büyük siyasi ziyaretler öncesinde bu tip adımlar atıyor.

   

  Reuters'in anketine katılan 40 ekonomist, enflasyonu frenlemek isteyen Çin'in bu yıl sonuna kadar yuanın yüzde 5.4 oranında değerlenmesine izin vererek paritenin 6.30'a çıkacağını öngörüyor.

   

  Jintao'nun 19 Ocak'ta gerçekleşecek ziyaretinde kur tartışmasının yanı sıra, iki ülke arasındaki ticareti ilişkileri etkileyen konularla G.Kore ile K.Kore arasındaki gerginliğin de görüşülmesi bekleniyor.

   

  HEDEF YUANI YAYGINLAŞTIRMAK

  Çin son dönemde attığı adımlarla yuanın küresel çapta kullanımını yaygınlaştırmayı amaçladığını da gösteriyor. Çin en büyük devlet bankalarından biri olan The Bank of China'nın, hafta içinde ABD'li şirketlerin yuan işlemleri yapmasının önünü açtı.

   

  Pekin yönetimi, Temmuz ayında yurtdışı işlemlerde kullanılması amacıyla Hong Kong üzerinden bir yuan takas sistemi kurma kararı almıştı. Ancak, bu kararı alırken yuanla işlem miktarına sınırlama getirmişti.

   

  * Bu yazı Reuters'in, "China Guides Yuan to New High Ahead of US Summit" başlığıyla geçtiği haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı