Gündem Haberleri

  ABD yönetimi rotasını yeniden işsizliğe çevirdi

  Reuters
  06.12.2009 - 16:57 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama, uzun süredir beklenen Afganistan stratejisini açıklamasının ardından, yeniden ülke ekonomisinin en büyük sorunu olan işsizliğe yöneldi.

  Reuters haber ajansında “Obama shifts White House spotlight to unemployment” başlığıyla yayımlanan haber analizde, ABD’deki işsizlik rakamlarının 26 yılın en yüksek oranlarına çıkmasının Obama üzerindeki baskıyı artırdığına dikkat çekildi.

  Analizde, bu durumun Başkan’ın kamuoyu gözündeki kredisini düşürdüğü vurgulanırken, Demokrat Parti üyelerinin de gelecek yıl düzenlenecek kongre seçimleri öncesinde telaşa kapılmasına neden olduğu belirtildi.

  DEMOKRATLAR GÜVEN KAYBEDİYOR

  Demokratların dönem ortası anketlerde güven kaybetmesi Obama’nın politikalarına zarar verebilir. Özellikle de demokratların kongrenin iki kanadından herhangi birinin kontrolünü kaybetmesi durumunda Obama yönetimde büyük sıkıntılarla karşılaşabilir.

  Cuma günü iş dünyasında istihdamı canlandırma için temsilcilerle bir araya gelecek olan Obama, daha önce ikinci bir canlandırma paketiyle düşük maliyetli bir çözüm bulunması gerektiğini dile getirmişti.

  Bununla birlikte, yatırımcıların gözünü korkutan politikalar, doların yükselmesine neden olup, borçlanma maliyetlerini artırabilir ve iyileşme sürecini sekteye uğratabilir. Obama geçtiğimiz günlerde cari açık sorununa çözüm bulunamaması durumunda, iki dipli bir resesyonun yaşanabileceğini kabul etti.

  BEYAZ SARAY ÖZEL SEKTÖR BULUŞMASI

  Beyaz Saray’ın özel sektörün yapabileceklerine odaklanan bir toplantı düzenlemek istemesinin sebebi de bu. Beyaz Saray Ekonomik Danışmanlar Konseyi Başkanı Christina Romer, Salı günü Wall Street Journal gazetesine verdiği demeçte, “Şirketler yeni işe alımlar yapmak istemediğinde halde verimliliğin arttığı zamanlarda, özel sektörü kullanmamız gerekiyor” sözlerini kullandı.

  Beyaz Saray’ın özel sektör temsilcileriyle bir araya geleceği toplantıda Google Inc., AT&T Inc, FedEx Corp ve Comcast Corp. gibi ABD’nin önde gelen şirketlerinin liderleri de olacak.

  ABD ekonomisi, üçüncü çeyrekte son 70 yılda yaşadığı en uzun ekonomik durgunluktan çıkarak olumlu bir seyre girdi. Ancak bu büyüme, şirketlerin yeni çalışanlar işe almak yerine ellerindeki çalışanlarından maksimum verim almasıyla elde edildi.

  “BÜTÇE AÇIĞI FETİŞİZMİ”

  Analizde ayrıca, bazı ekonomistlerin cari açık tehlikesinin, artmaya devam eden işsizlik oranın sosyal etkileri kadar ekonomiye zarar vermediğinin düşünüldüğüne de değinildi.

  Obama’nın yapılacak toplantıya davet ettiği Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz, “Bütçe açığı sorununa bu kadar ilgi gösterilmesini eleştiriyorum. Bu soruna çözüm bulunmaması ekonomiye bütçe açığının kısa vadeli etkisinden daha fazla zarar veriyor” dedi.

  Beyaz Saray enerji etkinliğini artıran doğa yanlısı işlerine dikkat çekerken, küçük işletmelere yardımcı olacak teşvik paketlerini öne çıkarmaya niyetli görünüyor.

  Ekonomi ve Politika Araştırmaları Merkezi direktörlerinden Dean Bank, Obama’ya kamu hizmetlerinde istihdam yaratmayı düşünmesini ve kamu çalışanlarını işten çıkarmamaları için eyaletlere yardımcı olmasını önerdi.

  İşsizlik sorununa yönelik ortaya atılan çözüm önerilerine rağmen, eleştirmenler bu önerilerin uzun vadede ekonomiye yardımcı olmayacağını söylüyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı