Gündem Haberleri

  ABD’yi Irak Savaşı’na sokan “itirafçı” konuştu: Kitle imha silahları yoktu

  Guardian
  17.02.2011 - 09:37 | Son Güncelleme:

  Beyaz Saray’ı Irak’ın elinde gizli biyolojik silahlar olduğuna ikna eden itirafçı Refid Ahmed Elvan el Cenabi, yıllar sonra ilk kez bu konuda yalan söylediğini ve sonrasında yaşananlar şok içinde izlediğini itiraf etti.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

   

  Alman ve ABD istihbaratının Curveball kod adıyla tanıdığı Cenabi, Guardian’a yaptığı açıklamada mobil biyolojik silah kamyonları ve kötü amaçlar için üretim yapan fabrikalarla ilgili hikayeleri uydurduğunu söyledi. Cenabi amacının 1995’te kaçtığı Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesi olduğunu belirtti.

   

  Cenabi, “Belki haklıydım, belki de değildim. Bana bu fırsatı verdiler. Rejimi devirmek için bir şeyler uydurma şansı elimdeydi. Ben ve oğullarım bundan dolayı çok gururluyuz. Irak’a bir nebze olsun demokrasi gelmesinin sebebi olmaktan gururluyuz” dedi.

   

  Cenabi’nin itirafları, dönemin ABD Dışişleri Bakanı olan ve savaş planlarını Cenabi’nin Alman gizli servisi BND’ye söylediği yalanlara dayanarak yapan Colin Powell’ın Birleşmiş Milletler’deki meşhur kitle imha silahları konuşmasının sekizinci yıldönümünün hemen ardından geldi. Dahası dönemin ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld de geçtiğimiz günlerde yayımlanan hatıratında Irak’ın kitle imha silah programı olmadığını kabul etmişti.

   

  Her iki siyasetçinin de kariyerleri Cenabi’nin sözlerine çok fazla güvendikleri için zarar gördü. Cenabi ise daha Powell 5 Şubat 2003’teki konuşmasını yapmadan çok önce söylediklerinin yalan olduğunun ortaya çıkarıldığını öne sürdü.

   

  CIA Avrupa Birimi eski Başkanı Tyler Drumheller ise Cenabi’nin yalan söylediğini kabul etmesini “büyüleyici” olarak nitelendirerek gerçeklerin açığa çıkmasının kendisini “daha iyi hissettirdiğini” söyledi. Drumheller, “Sanıyorum hala bu işte bir iş var diye düşünenler vardır. Şimdi bile” dedi.

   

  Cenabi şu an kendisine sığınma hakkı veren Almanya’da yaşıyor.

   

  DÜNYA BASININDA BUGÜN ÖNE ÇIKAN MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı